Gezi Davası tutuklusu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliği, hakkındaki Yargıtay kararının dün TBMM Genel Kurulu'nda okutulmasıyla düşürülmüştü. Türkiye Barolar Birliği (TBB), Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü Can Atalay'ın milletvekilliği düşürüldü

CHP Burdur vekili Akbulut'tan kamu emekçileri için kadro çağrısı CHP Burdur vekili Akbulut'tan kamu emekçileri için kadro çağrısı

TBB'den, 'AYM’nin hak ihlali tespiti yaparak yeniden yargılama yönündeki kararına rağmen Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa’yı ihlal eden hukuk dışı uygulamasına, kararı yüce Meclis çatısı altında okutarak ortak olmak, milli iradeyi, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü yok saymaktır.

Yaşanan süreç yeni bir anayasa ihtiyacını değil tam aksine yıllardır süren 'anayasasızlaşma' sorunumuzun Meclis çatısı altında vücut bulduğunu göstermektedir. Anayasal düzeni korumakla görevli oldukları halde bir yargı merciinin Anayasa’yı yok saymasına ortak olarak yurttaşın iradesini hiçe sayanlar unutmamalıdır ki; bu ve benzeri uygulamalar tarihe kapkara harflerle yazılmış hukuksuzluk girişimlerinden öteye geçememiştir. Türkiye Barolar Birliği, hukukun üstünlüğü mücadelesine, dün olduğu gibi bugün de büyük bir kararlılıkla sahip çıkmaya devam edecektir.' açıklaması geldi.

Türkiye Barolar Birliği'nden Can Atalay Açıklaması!

Siyasilerden Can Atalay Tepkisi Siyasilerden Can Atalay Tepkisi

Can Atalay kimdir? Nerelidir? Neden tutuklandı? Can Atalay kimdir? Nerelidir? Neden tutuklandı?

Kaynak: ANKA