Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Alinur Aktaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş'a yönelik suç duyuruları kapatıldı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin onursal başkanı merhum Türkan Saylan'a karşı sarf ettikleri sözler nedeniyle yapılan suç duyurularının ardından yapılan itirazlar da reddedildi.

Suç Duyuruları Reddedildi

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, 2019 yılında Bursa Belediye Başkanı AKP'li Alinur Aktaş'ın CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey'e yönelik konuşmasında sarf ettiği sözler büyük yankı uyandırmıştı. Aktaş, konuşmasında, "Hangi caddeye hangi merkeze bir tane Allah dostunun, padişahın, bir Türk büyüğünün adını verdin?" ifadelerini kullanarak Türkan Saylan'ı hedef almıştı.

Samsun'da Narkotik Polisi Operasyonunda 27 Bin Sentetik Ecza ve 100 Antika Sikke Ele Geçirildi Samsun'da Narkotik Polisi Operasyonunda 27 Bin Sentetik Ecza ve 100 Antika Sikke Ele Geçirildi

Aynı şekilde, 2021 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da Türkan Saylan'a yönelik çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Gökkuş, Saylan'ı "toplumun çoğunluğunu teşkil eden insanların ortak değerlerine saygı duymayan biri" olarak nitelendirerek, onun isminin yaşatılmaması gerektiğini belirtmişti.

Suç Duyurularına Red Kararı

Türkan Saylan'ın çocuklarının avukatı Hüseyin Karataş, bu sözlerin ardından hem Alinur Aktaş hem de Faruk Gökkuş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak her iki durumda da başlatılan soruşturmalar sonucunda "kovuşturmaya yer yoktur" kararı verildi ve suç duyuruları kapatıldı. Yapılan itirazlar da reddedildi.

Hüseyin Karataş, bu kararların ardından 21 Haziran 2022'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuş ancak AYM, itirazı reddetmişti.

Kaynak: Haber Merkezi