Meme kanserinin erken teşhisi için "elektronik sütyen" icat eden dünyaca ünlü bilim insanı Dr. Canan Dağdeviren, "Kadınların meme kanserine yakalandıktan sonra hayatta kalma oranları yaklaşık %22.

Sıcak havalarda evcil hayvanların bakımı nasıl olmalı? Sıcak havalarda evcil hayvanların bakımı nasıl olmalı?

Bu çok düşük bir oran. Kadınların hayatta kalma oranını %98'e kadar çıkarabileceğimizi umuyorum" dedi.

İzmit'te Kreş Açılışında İcadını Tanıttı

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde adını taşıyan kreşin açılış törenine katılan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Medya Sanatları ve Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Canan Dağdeviren, "elektronik sütyen" keşfinin detaylarını paylaştı. Dağdeviren'in geliştirdiği giyilebilir ultrason tarama cihazı, sütyen içine yerleştirilerek muhtemel meme kanseri vakalarını erken teşhis edebiliyor.

"3 veya 3,5 Yıl İçinde Kullanıma Sunulacak"

Projenin deneme aşamasında olduğunu belirten Dr. Canan Dağdeviren, "Yaklaşık 50 hasta üzerinde denemeler yaptık ve bin hasta üzerinde denemeyi planlıyoruz. Önümüzdeki aylarda yeni makalemiz yayımlanacak. Aynı zamanda patentini yeni aldık. Uzun ve zahmetli bir süreçti, yaklaşık 3-4 yıl sürdü. Şimdi bir makalemiz daha yayımlanıyor, patentimiz alınmak üzere. 3 veya 3,5 yıl içinde ürün markette olacak ve insanların kullanımına sunulacak" dedi.

"Yumurtalık Kanseri Üzerine Çalışmalarımı Sürdürüyorum"

Özellikle kadınlar için teknoloji projeleri üzerinde çalıştığını belirten Canan Dağdeviren, "Yaklaşık 2 yıldır kadın teknolojileri üzerine çalışıyorum. Çünkü kadınlar üzerine yapılan çalışmaların çok kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Bu konudaki farkındalığı artırmak ve kendi farkımı bu alanda oluşturmak için yoğunlaşıyorum. Meme kanseri, ağrı yönetimi veya tüp bebek yöntemlerinde kullanılan hormon iletimi üzerine çalışıyorum. Ayrıca yumurtalık kanseri üzerine oldukça ilgiliyim ve çalışmalarımı bu yönde sürdürüyorum" dedi.

"Kadınların Hayatta Kalma Oranını %98'e Çıkaracağız"

Dağdeviren, kadınların meme kanserine yakalandıktan sonra hayatta kalma oranlarının çok düşük olduğuna dikkat çekerek, "Kadınların meme kanserine yakalandıktan sonra hayatta kalma oranları yaklaşık %22. Bu çok düşük bir oran. Biz bunu radyasyon gerektirmeden ve herhangi bir operatöre ihtiyaç duymadan evde kullanılabilecek, giyilebilir hale getirip, kadınları sık sık inceleyerek hayatta kalma oranını %98'e kadar çıkarabileceğimizi umuyorum" diye konuştu.

Dağdeviren'den Gençlere Tavsiye: "Hayatınızı Heba Etmeyin"

Gençlere de tavsiyelerde bulunan bilim insanı Canan Dağdeviren, "Gençlere tavsiyem kendileri gibi olsunlar. Başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için hayatlarını heba etmesinler. Kendi fikirlerini, hayallerini gerçekleştirmek için çaba göstersinler ve kendilerine benzemeyen insanlarla iletişimde olsunlar. Yorulmadan, bıkmadan soru sorsunlar" ifadelerini kullandı.

Keşfin Detayları

Giyildikten sonra sütyenin bir parçası olacak cihaz, herhangi bir fiziksel baskıya ihtiyaç duymadan tüm memenin tek bir seferde ultrason fotoğrafını çekebilecek. Cihaz, kadınlar gündelik işlerini yaparken bile çalışacak, kayıt alacak ve bu kayıtları daha önceki görüntülerle karşılaştıracak. Bu kayıtların karşılaştırılması sırasında herhangi bir değişiklik veya şüpheli bir görüntü tespit edilirse, fark edilip gerekli işlemler hızlı ve güvenli bir şekilde yapılacak.

Kaynak: İHA