Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde Tünektepe Teleferik Tesisleri’nde 12 Nisan 2024 Cuma günü meydana gelen 1 kişinin ölümüne ve 17 kişinin yaralanmasına neden olan teleferik kazasıyla ilgili olarak, dönemin ANET Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz 14 Nisan 2024 Pazar günü nöbetçi mahkeme kararıyla tutuklanmıştı. 60 Gündür tutuklu bulunan Kocagöz’ün 11 Haziran 2024 Salı günü (bugün) Antalya Adalet Sarayı 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.00’da davanın ilk duruşması başladı.

Whatsapp Görsel 2024 06 11 Saat 10.14.50 3069E82B

Davaya Kimler Katıdı?

Davayı takip etmek için CHP Genel Başkan Yardımcı Gökan Zeybek Antalya'ya gelirken, CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan da duruşmayı takip edenler arasında. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekilleri Aliye Coşar, Cavit Arı, Aykut Kaya, Mustafa Erdem, Sururi Çorabatır izlerken, Kocagöz’ü seven Kepez halkı da duruşmayı takip ediyor.

Tünektepe teleferik davasında ilk duruşma bugün başlıyorTünektepe teleferik davasında ilk duruşma bugün başlıyor

Kocagöz duruşmaya getirildi

Duruşmaya Antalya Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz de getirildi.  Duruşma yoğun güvenlik önlemleriyle başladı.

 İlk savunma Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu'dan 

Duruşmada ilk savunmayı olay tarihinde tesisin vekaleten Genel Müdürlüğünü yapan sanık Ahmet Buğra Samsunlu yaptı.  
Üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Ahmet Buğra Samsunlu, Sulh Ceza Hakimliği'ndeki savunmasını tekrar ettiğini belirten Samsunlu, "Ben ANET‘te makine mühendisi olarak işe başladım. 2023'te vekaleten atandım. Olay tarihinde genel müdür bendim. Üst düzey bir tesistir. Binlerce aksamdan oluşmakta. Bu nedenle yılda bir bakım yapılması söz konusu değildir. Günlük, aylık ve yıllık olarak bakımları gerçekleştirilmektedir. Tesisin çalıştırılması, kontrol edilmesi, bakım, yolcuların kabulü dahil bir firma tarafından gerçekleştirilmektedir" dedi. 

Sanık Özgür E. olay tarihinde tekniker olarak çalıştığını ifade ederek, olaydan iki gün öncesine kadar raporlu olduğunu ve kazayı evde öğrendiğini ifade ederek, "Bakımları rutin yapılıyordu. Son bakım 14 gün sürdü. Normalde 80 güne kadar sürerdi. Bize kısa sürmesi gerektiğini Serkan Yelleci ve Okan Erol söyledi” diye konuştu. 

  Sanık Edip K.B. ise emekli polis olduğunu, soruşturma evresinde verdiği ifadesini tekrarlayarak, olayda kastının, kusurunun ve sorumluluğunun olmadığını belirtti. 

Sanık Serdar Tezcan da savunmasında Türkiye'de teleferik yapan tek yetkili firma (Megatower) olduklarını söyleyerek, "Firmam 2023'te denetlendi ve denetimi başarı ile tamamladım. Yetkisiz personel çalıştırmadım. Tesisin bakımlarından Serkan Yellice sorumludur. Tesisin raporlarını Serkan Yellice hazırlamaktadır. Serkan Yellice'den bakım listesini aldım. Fiyatlandırıp, Uğur beye gönderdim. Sonra bakım taleplerini Aralık ayında gönderdim. Ocak ayına kadar netleşmedi. Ocak ayında 156 kalemden 19 kalem bakımın yapılması kararı çıktı. 19 kalemlik liste acil olduğu söylendi. Ancak bakım süremiz 15 gün değildir. Bakımımız 2 ay sürmüştür. Montaj süresi 15 gün olduğu için öyle algılanmıştır" dedi. 

Sanık Hüseyin A. ise sıhhi tesisatçı olduğunu belirterek, soruşturma aşamasında verdiği savunmayı tekrar ederek, "Ben emekliyim. ANET'e bağlı Megatower'de işe başladım. Ben teleferik bakımlarını yapmıyorum. Sadece su arızaları ile ilgili işleri yapıyorum" dedi. 

Kapadokya'da balon pilotu 20 kişinin hayatını kurtardı Kapadokya'da balon pilotu 20 kişinin hayatını kurtardı

Sanık Okan Erol ise makine mühendisi olduğunu belirterek, 2022 yılında teleferikte işe başladığını belirterek, "Benim görevim ANET ve Megatower arasındaki koordinasyonu sağlamaktır. Benim tesise direk müdahale etme yetkim yoktur. Teleferiğe müdahale yetkisi Serkan Yellice Bey'dedir. Otomasyondaki uyarıyı Suphi Kaplan'ın görmesi ve bunu Serkan Yellice'ye bildirmesi gerekiyordu" dedi. 

Sanık Suphi Kaplan, tekniker olduğunu ifade ederek, suçlamaları kabul etmediğini söyledi. 156 kalem bakımın yapılması gerekirken 19 kaleme düşürüldüğünü belirten Kaplan, normalde ağır bakımın 2 ay yapılması gerekirken 14 gün yapıldığını öne sürdü. Kaplan ayrıda kaza günü otomasyon sisteminin 3-4 kez düşük ton uyarısı verdiğini de sözlerine ekledi. "Bu uyarılar resetlenince siliniyor. Olaydan önce de sistemi ben Serkan Yellice'nin talimatıyla resetledim" diye konuştu.  
  Sanık Aziz A. da su tesisatçısı olduğunu ifade ederek, teleferiğin bakımı, tamiri ve onarımı ile ilgisinin olmadığını belirtti. 

Duruşmaya verilen 15 dakikalık aranın ardından Sanık Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz savunmasını yaptı. Savunmasına  mesleğinin mali müşavir olduğunu belirterek başlayan Kocagöz, vefat eden Memiş Gümüş'e Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başladı.  

"Olaydan önce istifa ettim" 

  Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede kendisiyle ilgi 6 maddelik suçlamaya tek tek açıklık getiren Başkan Mesut Kocagöz, Kepez Belediye Başkanlığı adaylığı için 28.11.2023 tarihinde ANET Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevinden istifa ettiğini belirterek, "Ben 1 Aralık 2023 tarihinden önce istifa ettim. Ardından, 2023-065 sayılı karar ile istifamın kabulüne karar verilmiştir. Yine aynı tarihte 403 sayılı karar ile de yeni yönetim kurulu başkanı ve yeni genel müdür atanmıştır. Ayrıca SGK'dan da çıkışım verilmiştir. İstifa ettiğim tarihten itibaren de hiçbir ücret almadım. YSK istifamı yeterli görüp seçime girmemde sakınca görmemiştir" ifadelerini kullandı. 

 "İstifamın ardından 4 ay 17 gün geçmiş" 

  Mega Tower firmasının bakımlarında eksiklik olduğu yönündeki iddiaya da yanıt veren Mesut Kocagöz, "Görevde olmadığım için bu iddiayı da kabul etmiyorum. İstifamın ardından kaza gününe kadar 4 ay 17 gün geçmiş. 137 günlük, 18 haftalık, 4 aylık yıllık bakımlar yapılmıştır. Geçmişe yönelik şahsımın suçlanmam hatalıdır. Yüklenici firmanın bakım listesinin tamamı karşılanmıştır. Ben mühendis değilim, yöneticiyim. Görevim yetkiyi işin ehline devretmektir. Türkiye'de bu işi en iyi yapan Mega Tower ile 2017 yılından beri çalışıyoruz. Şirketin İSO 9001 belgesi var. Davraz dahil birçok teleferiğe bu şirket bakım yapmıştır. ANET'te her iş ehline verilir. Yöneticilik dışında bir de denetleme görevimiz var. Bu görevi de görevde olduğum süresinde eksiksiz yaptığı düşünüyorum.   
Ayrıca, eksik, yetkisiz belgesiz personel çalıştırmamdan bahsediliyor. Biz de bir personel bile sertifikasız ve eğitimsiz çalışmamıştır. Direklere 3 haftada bir çıkılır ve kontrolleri yapılır. Olay tarihine kadar 6 kez kontrol edilmiştir veya edilmesi gerekiyordu" diye konuştu. 
  Kocagöz, "Sayın mahkeme heyeti, 14 Nisan'dan bugüne kadar tutukluyum. Bilirkişi raporunu da, dosyayı da okudum. Yürekten söylüyorum. Ne yapsaydım da bu kazayı önleyebilirdim? Kaza olmadan nasıl önlerdim? 35 yıllık devlet memuriyetim var. 25 yılı yönetici olarak geçmiştir. Geçmişte başımı öne eğecek bir şeyim olmamıştır” diye devam etti. 

  Sanık Serkan Yellice de savunmasında, radyo televizyon tamirciliği yaptığını belirterek, "Olay günü yangın ihbarı geldi. Hemen hat boyunu kontrol ettim. Gözle yaptığım kontrolde sis bulutları vardı. Güvenlik amaçlı teleferiği durdurdum. Yapılan kontrolden sonra sistemde arıza yoktu. Beyninde tutukluluk olabilir düşüncesi ile sistemi resetledim. Hiçbir arıza silinmedi. Ancak arşive kaydedildi" şeklinde konuştu.  

Mahkeme başkanını sorusu üzerine, geçmişteki orman yangınının aklına geldiğini ifade ederek, "Sonra teleferiği çalıştırdım ve tüm arıza uyarıları yandı. 2022 yılından bu yana düşük ton uyarısı zaman zaman verir. Tesisi ben durdurdum. Yangın ihtimalini düşünerek sistemi ben çalıştırdım. Amacım olası yangında kabinlerin zarar görmemesidir. Çünkü daha önceki yangında bir kabin zarar görmüştü. Ben bakım için 156 kalemlik liste oluşturdum. 19 kaleme düşürüldü. Sadece otomasyona, arızalara bakarım" dedi. 

  Sanık Orhan K. ise mekanik bakım işçisi olduğunu belirterek, 14 Aralık 2023'te işe başladığını, kendisinin Serkan Yellice'ye bağlı çalıştığını ve önceki beyanlarını tekrar ettiğini söyledi. 

Duruşmaya katılan müştekiler de ifade verdi.  

Müşteki Erdem Eyüpoğlu da tüm sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek, "Sağ dirseğimde parçalı kırık 4 platin var. Kırılan dirseğimden dolayı sinirlerde hasar var. Kalça kemiğimde kırık. Serçe parmağımda çatlak var. Olaydan sonra işsiz kaldım. Maddi ve manevi olarak mağdur oldum" ifadelerini kullandı.

10 yaşındaki Kaan: "Sağ ayağımdan yaralandım" 

Kaan A, "İlk binişimdi, korkuyordum. Teleferik dağda biraz durdu. İnmeye başladık. İndiğimizde annem, ben ve annemin arkadaşları, başka aileler vardı. Kabin bir anda durdu. Sonra 10 saniye sonra falan yine hareket etti ve çok sallandı. Sonrasında yuvarlandım. Bayılmışım. Gözümü açtığımda annemi gördüm. Orada bekledik. Sağ ayağımdan yaralandım" diye konuştu. Diğer müştekilerin avukatları da sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.  

Duruşmaya Ara Verildi

Duruşmaya öğleden sonra devam edilecek. 

Whatsapp Görsel 2024 06 11 Saat 17.18.34 3E7C4237

Dava Mağdurlarının İfadeleri Alınıyor

Duruşma 1 saatlik aradan sonra mahkeme başkanı tarafından 13.40'ta başladı. Davaya mağdurların ve sanıkların ifadeleri alınarak devam edildi.

Savcı Ne Karar Verdi?

Alınan ifadeler sonrası savcı mütalaasında 12 sanığın tutukluluk halinin devamı kararı istedi. 

Ara Verildi

Mahkeme başkanı davaya 10 dakika ara verdi. 

Avukatların İtirazı

Verilen karara avukatlar itiraz etti. 

Mesut Kocagöz Ne Dedi?

Mesut Kocagöz, "Asla merhamet beklemiyorum. Eğer bir suçum varsa tutukluluk halim devam etsin. Adaletinize güveniyorum. Özgürlüğümü istiyorum" dedi. 

Whatsapp Görsel 2024 06 11 Saat 17.18.34 4Ecbfd57

Mesut Kocagöz Tahliye Mi Oldu?

Mesut Kocagöz tahliye olup olmayacağına ilişkin ara cerildi. 16.30 gibi ara karar verilecek.

Duruşma Başladı 

Duruşmanın başlamasının ardından Bilirkişi raporu istendi. Mahkeme diğer duruşmadaki istediklerini talep etti. 

Yurt Dışı Yasağı Geldi

Aziz Azizoğlu yurt dışı çıkış yasağı geldi.

Tutuklama Kararı Verildi 

Tutuklu olmayan Suphi Kaplan tutuklandı

Mesut Kocagöz Tahliye Mi Edildi?

Mesut Kocagöz yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tahliye edildi.

Diğer Duruşma Tarihi Ne Zaman?

Diğer duruşma 1 Ağustos'ta görülecek

Muhabir: Tayfun Akyatan