Edirne'ye içme suyu sağlayan barajın doluluk oranı yüzde 23 seviyesine düştü Edirne'ye içme suyu sağlayan barajın doluluk oranı yüzde 23 seviyesine düştü

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda ve diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi.

Yasak Kapsamı Genişliyor: TSK Personeline "TikTok" Kullanımı da Yasaklandı

Kabul edilen teklif ile birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik yeni düzenlemeler de hayata geçirildi. Artık TSK personeline "TikTok" kullanımı da yasaklandı. Bununla birlikte, teklifte şu düzenlemeler de yer alıyor:

  • 1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 tarihinden sonra Yüksek Askeri Şura kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, yaş şartı aranmaksızın kadın ve erkek 25 hizmet yılının tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanacak.

  • Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, astsubay meslek yüksekokullarında eğitim ve öğrenim gören öğrencilerin sağlık durumu nedeniyle okuldan çıkarılanlar hariç diğer nedenlerle çıkarılanlara, devlet tarafından yapılan masrafların ödenmesi sağlanacak.

  • Savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren firmaların denetimi, daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirilecek. Bu denetimler, Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak.

  • Milli Savunma Bakanlığı, TSK'nin modernizasyonu, savunma sanayisinin geliştirilmesi ve araştırma-geliştirme hizmetlerinde kullanılacak özel gelirleri karşılığında tahsis edilen ödeneğin yetersiz kalması durumunda, ödenek ekleme yetkisine sahip olacak.

  • Sözleşmeli erbaş ve erlerin kadroları ile uzman erbaşlığa geçiş işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Kaynak: Haber Merkezi