Eski ABD Başkanı Donald Trump, Salı günü New Hampshire eyaletinde düzenlenen Cumhuriyetçi Parti başkan adaylığı ön seçimlerini rahat bir şekilde kazanarak yarışta öne geçti. Bu sonuç, Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde bir Joe Biden - Donald Trump rövanşının kaçınılmaz olduğu düşüncesini güçlendirdi.

New Hampshire'daki sonuçlar, eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley için büyük bir yenilgi anlamına geldi. Florida Valisi Ron DeSantis'in adaylıktan çekilmesiyle Haley, kendisini "Trump'a tek alternatif" olarak göstermeye çalışıyor ancak Trump'ın bu eyaletteki güçlü performansı, onu zor bir pozisyona soktu.

Donald Trump: Görevde olsaydım ne İsrail'e saldırı ne Ukrayna'da savaş olurdu Donald Trump: Görevde olsaydım ne İsrail'e saldırı ne Ukrayna'da savaş olurdu

Trump'ın zaferi, Iowa'daki zaferinin ardından geldi ve bu, Trump'ın 1976 yılından bu yana hem Iowa hem de New Hampshire'daki ön seçimleri kazanan ilk isim olmasını sağladı. Cumhuriyetçi Partililerin çoğunluğu, Trump'ın 2024'te üçüncü kez başkan adayı olması için desteklerini açıklamış durumda. Önceki zaferinde daha birleştirici bir konuşma yapan Trump, New Hampshire'da ise daha saldırgan bir tavır sergiledi. Haley'ye yönelik hakaretler içeren bir konuşma yapan Trump, kazanamayacağını iddia etti.

Trump'ın, kasım ayında Başkan Joe Biden'ın karşısına çıkması beklenirken, Cumhuriyetçi Parti içindeki güçlü konumu ve destekçi kitlesiyle dikkat çekiyor.

Kaynak: Haber Merkezi