Türkiye İşçi Partisi (TİP), Anayasa Mahkemesi'nin ikinci kez "hak ihlali" kararı vermesinin ardından gerekçeyi açıkladı ve dikkatlerin çevrildiği İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Hatay Milletvekili Can Atalay dosyasında karar verene kadar Çağlayan Adliyesi önünde oturma eylemi başlattı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, "Bizim için fark etmez, biz içeride-dışarıda her yerde bu iktidara karşı mücadelemize devam ederiz. Ama bizim üzerimizden yurttaşı hizaya getirmek, bu ülkedeki 85 milyonu tehdit eden iktidara teslim olmayacağız. Ve ülkenin babalarının çiftliği gibi yönetilmesine, her istediklerini yapmalarına tahammül etmeyeceğiz" dedi.

"CAN ATALAY, 6 AYI GEÇEN BİR SÜREDİR TÜMÜYLE HAKSIZ, HUKUKSUZ BİR BİÇİMDE ESİR OLARAK TUTULMAKTADIR"

Erkan Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gezi davası diye bilinen, arkadaşlarımızı esir aldıkları o dava, tümüyle hukuksuz bir davaydı. Bunun üzerine 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen genel seçimde, Hatay halkının verdiği oylarla milletvekili seçilen, TBMM'ye kaydı yapılan, TBMM'de İnsan Hakları Komisyonu üyesi seçilmiş olan Can Atalay, 6 ayı geçen bir süredir tümüyle haksız, hukuksuz bir biçimde esir olarak tutulmaktadır. Hepimizin gözünün içine baka baka, yasalara ve Anayasa'ya rağmen, 'Sizin seçtiğiniz milletvekilini esir tutuyorum, çünkü siz bana teslim olmuyorsunuz' demektedir. Beğenmediğiniz yasa, Anayasa maddeleri olabilir, bunları değiştirmek için meşru yollarla mücadele edebiliriz. Ama ortada bir yasa varsa, bu sokaktaki her yurttaşı bağladığı gibi, Recep Tayyip Erdoğan'ı da onun iktidarını da sınırlamaktadır, onun da yapması gerekenleri yazmaktadır.

"BİLAL'E ANLATIR GİBİ..."

Anayasa Mahkemesi daha önce bir tahliye kararı vermişken, Anayasa'ya aykırı bir biçimde mahkeme bu kararı uygulamamışken, bunun üzerine Anayasa Mahkemesi bir kez daha karar vermişken, saçma sapan bir şekilde gerekçeli kararı bekliyoruz denilmişken, artık dün karar, açık söyleyeceğim Bilal'e anlatır gibi mahkemeye gönderilmişken, mahkemenin saatlerdir yurttaşları oyalaması, bu hukuksuzluğu devam ettirmesi, Can'ın özgürlüğünü gasp etmesi bizim açımızdan artık canımıza tak etti. Bu maskeli baloya canımıza tak etti diyoruz ve bütün bu maskeleri indirmek üzere kararlılıkla, inatla mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz içeride dışarıda her yerde bu iktidara karşı mücadeleye devam ederiz. Ama bizim üzerimizden yurttaşı hizaya getirmek, bu ülkedeki 85 milyonu tehdit eden iktidara teslim olmayacağız. Ve ülkenin babasının çiftliği gibi yönetilmesine, her istediklerini yapmalarına tahammül etmeyeceğiz. Karar çıkana kadar Çağlayan Meydanı’nda bekleyeceğiz. Tüm yurttaşları, hukuka sahip çıkan herkesi bizimle beraber oturmaya çağırıyoruz."

Kaynak: ANKA