Bakanlık tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile taşınmaz ticaretine ilişkin bazı hususlarda kolaylıklar getirildi. Bu değişiklikler, sektörde yaşanan sorunların çözümü ve daha adil bir rekabet ortamının oluşturulması amacıyla yapıldı.

Yetki Belgesi Başvurularında Mesleki Deneyim Şartı Kaldırıldı

Yapılan düzenleme ile birlikte, taşınmaz ticaretiyle uğraşan işletmeler için yetki belgesi başvurularında mesleki deneyim şartı aranmayacak. Bu değişiklikle, gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan işletmelerin 31 Aralık 2024'e kadar yetki belgesi başvurusu yapmaları kolaylaşacak. Ayrıca, Bakanlık bu süreyi 6 aya kadar uzatma yetkisine sahip olacak.

Sektördeki Sorunların Giderilmesi Hedefleniyor

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, düzenlemenin amacının emlak sektöründe kayıt dışı faaliyetleri önlemek, haksız rekabeti engellemek ve tüketicilerin mağduriyetini önlemek olduğu belirtildi. Ayrıca, yönetmeliğin 2018'den bu yana yürürlükte olduğu hatırlatıldı.

Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi Anadolu Eğitim-Sen'in Anketi Öğretmenlerin Ekonomik Sıkıntılarını Gözler Önüne Serdi

Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyata 61 milyon lira ceza Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyata 61 milyon lira ceza

Emlak İşletmelerine Kolaylık Sağlanıyor

Açıklamada, yönetmelik değişikliğinin, özellikle yetki belgeli emlak işletmelerinin karşılaştığı zorlukları gidermeyi amaçladığı vurgulandı. Bu düzenleme ile mesleki deneyim şartı konusunda mağduriyet yaşayan sektör temsilcilerine istisnai bir düzenleme getirildiği belirtildi.

Son olarak, halihazırda yetki belgesiz faaliyet gösteren emlak işletmelerinin, yeni düzenlemeden faydalanarak en kısa sürede yetki belgesi almalarının öneminin altı çizildi.

Kaynak: AA