Tesla'da yeni bir yönetim krizi patlak verdi. Bir grup hissedar, Elon Musk'ın şirket yönetiminde olumsuz etki yarattığını belirterek, ünlü CEO'ya yakın isimlere karşı cephe aldı. Bu grup, Kimbal Musk ve James Murdoch'ın yönetim kuruluna yeniden seçilmemesi gerektiğini savunuyor ve Elon Musk'a sunulacak yüklü maaş paketinin reddedilmesini istiyor.

Tesla'da yönetim krizi: Hissedarlar Elon Musk'a karşı cephe aldı

SEC dosyalarında yer alan bilgilere göre, Elon Musk'ın kardeşi olan Kimbal ile CEO'nun ailesiyle tatile çıkan Murdoch'ın, Elon Musk'ı etkili bir şekilde denetleyemediği endişeleri dile getiriliyor. Hissedarlar, Tesla yönetim kurulunun CEO'ya fazla bağımlı olduğuna dair kanıtlar sundu.

iOS 18 ile Türkiye'de kullanılamayacak özellikler açıklandı iOS 18 ile Türkiye'de kullanılamayacak özellikler açıklandı

Uyuştur*cu Kullanım İddiaları

Hissedar mektubunda ayrıca, Elon Musk'ın uyuştur*cu kullanımı ile ilgili iddialar da yer aldı. Şubat ayında yayınlanan bir habere göre, Kimbal Musk da dahil olmak üzere bazı yönetim kurulu üyelerinin, Elon Musk ile birlikte uyuştur*cu kullandığı öne sürülüyor.

New York City Mali İşler Müdürü Brad Lander, SOC Investment Group, Amalgamated Bank ve diğer bazı yatırımcıların oluşturduğu hissedar grubu, Elon Musk'a 56 milyar dolarlık bir ödeme paketi verilmesine karşı çıkıyor. 2018 yılında onaylanan bu maaş paketi, ocak ayında bir hakim tarafından iptal edilmişti. Hakim, Musk'ın yönetim kuruluyla yakın bağları nedeniyle maaş paketinin haksız bir şekilde belirlendiğini ifade etmişti.

Tesla'da yönetim krizi: Hissedarlar Elon Musk'a karşı cephe aldı

Oylama 13 Haziran'da

Tesla yönetim kurulu, Musk'ın maaş paketini onaylayacak hissedarlar ararken, bu grup sert bir şekilde karşı çıkıyor. Grup, Musk'ın tartışmalı X gönderilerinin şirketin kârlılığını olumsuz etkilediğini savunuyor. Ayrıca, Tesla fabrikalarında yaşanan ırkçılık sorunları nedeniyle açılan toplu dava ve iş yeri güvenliği konularına da dikkat çekiyorlar.

Hissedarlar, Musk'ın maaş paketini 13 Haziran'da oylayacak

Kaynak: Haber Merkezi