CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM'deki grup toplantısında hükümetin yasalaştırmak istediği 9. yargı paketini sert bir dille eleştirdi. Özel, paketin içerisinde yer alan "etki ajanlığı" kavramının daha önce otoriter liderler tarafından farklı ülkelerde benimsendiğini belirtti. Kendi ifadesiyle, bu durumun hangi ligde oynandığını gösteren bir işaret olduğunu vurguladı.

Otoriter Liderlerin İzinden Gitmek: Özgür Özel'den Uyarı

Özel, konuşmasında özellikle "etki ajanlığı" kavramının, Rusya, Gürcistan, Kırgızistan ve Sırbistan gibi ülkelerde benimsendiğine dikkat çekti. Rusya'nın lideri Vladimir Putin'in 2012'de benzer bir düzenlemeyi getirdiğini ve bu yolla muhalifleri sindirmeye çalıştığını belirtti. Gürcistan ve Kırgızistan'da da benzer yasal düzenlemelerin yapıldığını ifade etti.

'Partiyi dizayn ediyorlar' dedi Erdoğan'a seslendi: AKP'li başkan istifa etti! 'Partiyi dizayn ediyorlar' dedi Erdoğan'a seslendi: AKP'li başkan istifa etti!

Cumhur İttifakı'na Uyarı: Geri Çekmezseniz Sonuçlarına Katlanırsınız

Özgür Özel, Cumhur İttifakı'nı uyararak, söz konusu yasayı geri çekmeleri gerektiğini vurguladı. Aksi takdirde, Türkiye'nin uluslararası alanda itibarını zedeleyecek ve demokratik hakları kısıtlayacak bir adım atmış olacaklarını ifade etti. Özel, "Bu ekibiniz dünya tarihine büyük gerileme filmini çekenler olarak geçiyor. Siz de bunların Türkiye şubesisiniz. Bunlarla birlikte dünya siyasi tarihinin kara bir sayfasında yerinizi alırsınız" dedi.

Kaynak: ANKA