Antalya iline 76 km, Korkuteli ilçesine ise 28 km uzaklıkta bulunan ve tamamı tarihi taş evlerden oluşan mahalleler, doğal plato haline gelerek film setlerine ev sahipliği yapıyor. Köyler arası yollardan geçenleri şaşkına çeviren bu taş yapılar, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Tarihi taş evleriyle ünlü Antalya köyleri film setlerine ev sahipliği yapıyor

Taş Evler Yeniden Hayat Buluyor

Geçmişte taş evlerde yaşayan mahalle sakinleri, günümüzde bu evleri terk etmiş durumda. Ancak bazı vatandaşlar, eski taş evleri tadilat yaparak yaz dönemlerinde kaldıkları modern villalar haline dönüştürmüş. Beğiş ve Avdan başta olmak üzere İmecik, İmecik Susuzu, Avdan Susuzu ve Beğiş Susuzu gibi yerleşim yerlerinden geçen yollar üzerindeki bu mahallelerde, başta Kurtlar Vadisi dizisi olmak üzere, çeşitli dizilerin çekildiği belirtiliyor.

Tarihi taş evleriyle ünlü Antalya köyleri film setlerine ev sahipliği yapıyor

Susuzluk Göçe Neden Oldu

Yıllarca ekinlerini sulamak ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için su bulmakta zorlanan köy sakinleri, susuzlukla baş edemeyince, sulak alanlardan biri olarak bilinen yakındaki Datköy bölgesine göç etmiş. Eski köylerinde susuzluğa çare bulmak amacıyla yağmur suyu depolama kuyuları yapan köylüler, yine de yeterli suyu biriktiremeyince göç etmek zorunda kalmış. Bazı köylüler, eski alışkanlıklarını terk etmeyip, yeni yerleştikleri Datköy'de de taş binalar inşa etmişler.

Samsun Kültür Yolu Festivali'nde Renkli Etkinlikler Düzenlendi Samsun Kültür Yolu Festivali'nde Renkli Etkinlikler Düzenlendi

Tarihi taş evleriyle ünlü Antalya köyleri film setlerine ev sahipliği yapıyor

Kaynak: Cengiz Savaşeri