Ayşe Ateş: Ölüm Tehditleri Alıyorum, Cumhurbaşkanımızın Şahsına Meydan Okuyorlar Ayşe Ateş: Ölüm Tehditleri Alıyorum, Cumhurbaşkanımızın Şahsına Meydan Okuyorlar

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi tarafından organize edilen Uluslararası Futbol ve Bilim Kongresi bugün itibarıyla başladı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, kongrenin Türk futboluna büyük katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

Riva'da Üç Gün Sürecek Kongre

Gençlik ve Spor Bakanlığı Riva Milli Takımlar Kamp Merkezi'nde düzenlenen kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılışta, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Uslu yönetimindeki Türk Müziği Topluluğu konser verdi. Etkinliğe, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, TFF Başkan Vekili Mustafa Eröğüt, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mustafa Yorulmazlar, teknik direktörler Cevat Güler, Hamza Hamzaoğlu, Tamer Tuna, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur ve birçok antrenör ile akademisyen katıldı.

A W214609 03

Mehmet Büyükekşi: “Kongre Türk Futboluna Büyük Katkılar Sağlayacak”

Mehmet Büyükekşi, sporun önemli bir parçası olan pozitif bilimlerin, futbolun gelişiminde büyük rol oynadığını vurguladı. Büyükekşi, "Futbolun bilimle olan ilişkisini derinlemesine incelemek ve geliştirmek amacıyla düzenlenen bu kongrenin Türk sporuna katkı sağlayacağına inanıyorum" dedi. Özellikle ileri futbol ülkelerinde bilimsel metodun ön planda olduğunu belirten Büyükekşi, TFF olarak bilimsel yaklaşımları desteklediklerini ifade etti. Kongredeki oturumlarda, bireysel maç analizlerinden, kök hücre ve genetik araştırmaların futbola etkilerine kadar geniş bir yelpazede konuşmalar yapılacağını belirten Büyükekşi, elde edilecek çıktıların Türk futbolunun geleceğine ışık tutacağını söyledi.

Rektör Mustafa Kurt: “Bilimin Futbol Üzerindeki Etkisi Büyük”

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, kongrenin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Futbolun arka planında geniş bir bilimsel altyapı var. Bu altyapının ulusal ve uluslararası düzeyde daha da güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi. Kongrenin, futbolun ve futbolcuların teknik, taktik ve kondisyonel gelişimlerine farklı perspektiflerden bakılmasını sağlayacağını belirtti.

Mustafa Eröğüt: "TFF Olarak Kongrenin Paydaşı Olmaktan Mutluyuz"

TFF Başkan Vekili Mustafa Eröğüt, böyle önemli bir kongrenin paydaşı olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Eröğüt, "2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ülkemizde yapılacak olması büyük bir başarı. Ayrıca 2026 UEFA Avrupa Ligi finali Beşiktaş Stadı'nda, 2027 Konferans Ligi finali ise İstanbul veya Ankara'da düzenlenecek. Bu organizasyonlar ülkemiz adına çok önemli" dedi. Türkiye'nin spor altyapısının güçlü olduğunu ve üniversitelerin de bu süreçlere katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: İHA