Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla hava yoluyla Hatay'a geldi. Ziyaretine Antakya ilçesi Gülderen Mahallesi'nde bulunan deprem konutlarını inceleyerek başlayan Yılmaz, incelemeler sonrası açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Gülderen Mahallesi'nde yürütülen afet konutları çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yılmaz, 'Deprem sonrası imar, inşa ve ihya faaliyetleri kapsamında neler yaptık, neler yapıyoruz ve nerelerde eksikler var, bunları tespit edip önümüzdeki günlerde yoğunlaşmamız gereken konuları belirleyeceğiz. Şu anda Gülderen Mahallesi'ndeyiz, burada geniş çaplı bir çalışma yürütüldü ve bugüne kadar 2 bin 650 konutluk bir alandan bahsediyoruz. Önemli bir kısmı TOKİ tarafından AFAD kaynaklarıyla gerçekleştiriliyor. Ayrıca, hibe desteğiyle yapılan konutlarımız da önemli bir ilerleme kaydetti, bin 1 tanesinin kurası çekildi. Geri kalanlar da çok yakın zamanda tamamlanıp, kurası çekilmiş olacak' dedi.

Son 2 Yılda 2 Trilyon TL Harcanmış

Yılmaz, deprem bölgesindeki çalışmalar için son 2 yılda 2 trilyon Türk Lirası kaynak ayırdıklarını vurgulayarak, 'Son 2 yılda merkezi idareden deprem çalışmaları için ayırdığımız kaynak yaklaşık 2 trilyon Türk Lirası. Bu dönemde çok büyük kaynakları seferber etmiş durumdayız. Yaptığımız tasarruf genelgelerinde de deprem bölgesini ve deprem harcamalarını hariç tuttuk. Bu konularda hiçbir şekilde taviz vermiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın gözetiminde, liderliğinde deprem bölgelerimizi bir an önce ihya etmek için her türlü gayreti sarf ediyoruz. İlgili kurumlarımız, bakanlarımız sürekli sahadalar ve çalışmaları izliyorlar. Bu yıl sonu itibariyle büyük oranda bir gelişme sağlamış olacağız. Gelecek yıl sonuna doğru konutlarda hak sahiplerine ihtiyaçlarını dağıtmış olacağız. Tüm bunları yaparken koordinasyon içerisinde çalışmak çok önemli' dedi.

Kapalı pazar yerleri için yeni düzenleme yapıldı Kapalı pazar yerleri için yeni düzenleme yapıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, deprem bölgelerini eskisinden daha güçlü, daha sağlıklı ve daha dirençli bir hale getirmeye kararlı olduklarını belirterek, 'Konutlarıyla, altyapılarıyla, ekonomik ve sosyal hayatıyla bu üç temel başlık altında bölgelerimizi ihya etmeye ve inşa etmeye devam edeceğiz' dedi.


Altyapı Çalışmaları Hızla Tamamlanacak

Yılmaz, konut projelerinin sadece inşaatla sınırlı kalmadığını belirterek, 'Burada altyapıyı oluşturmanız, su, elektrik, doğalgaz, internet bağlantılarını yapmanız ve ulaşım bağlantılarını kurmanız gerekiyor. Tüm bunları birlikte planlıyoruz. Bu alanda da eksikleri en kısa zamanda tamamlayacağız. Önemli oranda altyapı sağlanmış durumda, yolla ilgili bazı sıkıntılar var. Belediye başkanımız ve Karayolları Genel Müdürümüzle oturup konuştuk' ifadelerini kullandı.

A W228086 02 Result


Son Depremler! 19 Temmuz 2024 Kandilli ve AFAD son depremler listesi ile az önce deprem mi oldu? Son Depremler! 19 Temmuz 2024 Kandilli ve AFAD son depremler listesi ile az önce deprem mi oldu?

Kaynak: İHA