Kolombiyalı şarkıcı “Shakira” lakaplı Isabel Mebarak Ripoll, hapis ve 23 milyon avroya yakın para cezası talep edilen vergi kaçırma suçlamasını kabul etti. Barselona İl Mahkemesi’nde bugün başlayan davaya gelen Shakira’yı, kalabalık bir basın grubu takip etti.

Afra Saraçoğlu'ndan 26. yaş günü partisi: İyi ki doğdun güzellik Afra Saraçoğlu'ndan 26. yaş günü partisi: İyi ki doğdun güzellik

Shakira, Vergi Kaçırma Suçlamasını Kabul Etti

2012 ile 2014 yılları arasında 6 farklı suçla Maliyeden 14,5 milyon avro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira’nın, 2,9 milyon avroluk bir cezayı da ödemeyi kabul ederek, anlaştığı bildirildi. Normal şartlarda, 117 kişinin tanık olarak yazıldığı davanın 12 duruşma olarak sürmesi öngörülüyordu.

Shakira’nın Vergi Mükellefiyeti

Eski Barcelonalı futbolcu Gerard Pique ile birlikte olduğu sırada bir dönem Barselona’da yaşayan Shakira, ülke yasalarına göre 183 günden fazla burada ikamet ettiği için vergi mükellefi olmuştu.

Savcılık, Shakira’yı Suçluyor

Savcılık, Shakira’yı, İspanya’da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesi’nden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktarmakla suçlamıştı. Shakira hakkında savcılık 8 yıl 2 ay hapis ve toplamda 23 milyon avroya yakın para cezası talep ediyordu.

Kaynak: Kamer Durdu