Kocaeli'nin Körfez ilçesinde yapılan yerel seçimlerde, CHP adayı 1395 oy farkla seçimi kaybetti. Seçim sonuçlarına itiraz eden CHP Körfez Belediye Başkan Adayı Tayfun Balıkçı, seçim gecesi yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Balıkçı, sandıkların açılmasıyla birlikte önde olduklarını ancak sayım sırasında elektrik kesintilerinin yaşandığını ve bu durumun sonuçları etkilediğini belirtti. Bağımsız bir adayın oylarının kesintiden sonra azaldığına dikkat çeken Balıkçı, itiraz sürecinin devam edeceğini ifade etti.

İlçe Seçim Kurulu Yeniden Sayım Yalebini Reddetti

31 Mart yerel seçimlerinde Körfez ilçesinde AK Parti'nin 34 bin 209 oy alırken, CHP'nin ise 32 bin 804 oy aldığı belirtildi. CHP'nin 1395 oy farkla belediyeyi kaybetmesinin ardından, ilçe başkanlığı tüm sandıklara itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını talep etti. Ancak İlçe Seçim Kurulu, CHP'nin yeniden sayım talebini reddetti. Bunun üzerine CHP, sonuçlara ilişkin İl Seçim Kurulu'na başvuracak.

YRP itiraz etti! O ilçede seçimler tekrar edilecek YRP itiraz etti! O ilçede seçimler tekrar edilecek

İtiraz Sürecinin Detayları

Tayfun Balıkçı, yaptığı açıklamada, seçim gecesi yaşanan elektrik kesintilerinin sonuçları etkilediğini belirtti. Bağımsız adayların oy kayıplarına vurgu yapan Balıkçı, “Sandıklar açılmaya başladığında biz öndeydik. Seçim gecesi, sayım esnasında birçok okulda elektrikler kesildi ve AK Parti’nin adayı öne geçti. Seçimi aldığıma inanıyorum. Vanlı bir bağımsız aday vardı, onun aldığı 2002 oy, elektrik kesintisinden sonra 367’ye düştü. Bir bağımsız aday daha var Mehmet Mutlu, o da ‘Benim oyum çalınmış, 159’a düşmüş’ diyor. Onlar da ilçe seçim kuruluna itiraz ediyorlar.  Bizim avukatlarımız Körfez İlçe Seçim Kurulu’na müracaat etmişti. Milletvekillerimiz de valiyi arıyorlar, yazışmaların hepsini belgeliyoruz ve ilçe seçim kuruluna verdik. İlçe seçim kurulu reddetti ve bugün de İl Seçim Kurulu'na avukatlarımız itirazlarını yapıyorlar." şeklinde konuştu.

0F84764E 2Efc 42A3 92C3 B6Fdef39A00E W

"Sandıkları Saydırmak İstemiyorlar"

Balıkçı, "Sandıkların sayılmasını istiyoruz ama onlar sandıkları saydırmak istemiyorlar. Bizim arkadaşlardan biri de şu andaki mevcut Belediye Başkanı Şener Söğüt’e ‘Siz bu şaibeler altında belediye başkanlığı yapamazsınız. Siz de sandıkların sayılmasını isterseniz sevinirim’ diyor. Belediye başkanı cevap vermiyor, yorum yapmıyor." ifadelerini kullandı.

"Kaybetmişsek de Doğru Bir Şekilde Kaybedelim"

Balıkçı, "Geçersiz sayılan 5100 oy sayısı yüksek bir rakam. Bu sayının açıklanmasını istedik, cevap vermediler. Ben sayılmasını istiyorum, doğru neyse onun yanında olalım, kaybetmişsek de doğru bir şekilde kaybedelim. Bölgedeki sandıklarda tam o saatte elektrik kesiliyor. Nasıl oluyorsa haber ajanslarının verdiği sonuçlar bir anda değişiyor. Yaşanan durumun aydınlatılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA