Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yerel seçimlerin ardından ekonomi politikalarına dair ilk açıklamasını yaptı. Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Karahan, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır."

Mersin'de Malta eriği hasadı başladı! Fiyatı üreticiyi sevindirdi Mersin'de Malta eriği hasadı başladı! Fiyatı üreticiyi sevindirdi

TBB İle Gerçekleştirilen Toplantı

TCMB Başkanı Dr. Fatih Karahan, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ve TBB Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. TBB'den yapılan açıklamaya göre, toplantıda bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmeler ele alındı.

Toplantıda, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceği bildirildi. TCMB Başkanı Karahan, piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına da değindi.

Karahan, "Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi