Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen 13 Kasım 2022 Pazar günü bombalı terör saldırısına ilişkin davada, bombayı bırakan Ahlam Albashir dahil 36 sanığın yargılanmasına devam ediliyor. Savcılık, Albashir'in iddianamede belirtilen suçlamaları kabul ederek 7 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 3 bin 9 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Savcılık, Albashir'in örgüt üyeliği ve saldırıyı planlamakla suçlandığını belirtti. Albashir'in, örgüt tarafından özel eğitime tabi tutulduğu ve patlayıcıları Suriye'den Türkiye'ye getirdiği iddia edildi.

Ağır Cezalar Talep Edilen Suçlamalar

Savcılığın talebine göre, Albashir'e 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'tasarlayarak bombalama suretiyle çocuğa karşı kasten öldürme', 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürme', 'tasarlayarak bombalama suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs' ve 'tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi' suçlamaları yöneltiliyor.

'Vefat Eden İnsanlar İçin Uyuyamıyorum'

Albashir ise savunmasında bomba olmadığını ve suçsuz olduğunu iddia etti. Ancak mütalaanın açıklanmasının ardından, vefat eden insanlar nedeniyle geceleri uyuyamadığını belirtti. Savunmasında, yetim olduğunu ve kimseyi yetim bırakmak istemediğini dile getirdi.

Adnan Oktar Van Cezaevi'ne Sevk Edildi: Cezaevi Değişikliği Neden? Adnan Oktar Van Cezaevi'ne Sevk Edildi: Cezaevi Değişikliği Neden?

Duruşma Savcısından Sert İfade

Savunmanın ardından duruşma savcısı, Albashir'e sert bir şekilde cevap verdi. Yetim bıraktığı çocukların günahının Albashir'e ait olduğunu belirterek, vicdanı olan birinin zaten rahat uyuyamayacağını söyledi.

Kaynak: İHA