Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, haberlere yaş sınırlaması ve sansür uygulamasının geleceğini duyurdu. Şahin, gündüz kuşağı programlarına ilişkin son derece kararlı olduklarını belirterek, "RTÜK olarak son raddedeyiz" dedi.

"Gündüz Kuşağı Programlarına Yakın Takip"

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Konuşmaları'nın sezon finalinde konuşan RTÜK Başkanı Şahin, yayıncılık alanında yaptıkları düzenlemeler hakkında bilgiler verdi. Şahin, gündüz kuşağı programlarının daha eğitici ve bilinçlendirici olması gerektiğini vurgulayarak, yapımcıların bu konuda önlem almaması durumunda RTÜK'ün devreye gireceğini ifade etti.

"Şikayetler Haklı Bulunuyor"

RTÜK'ün çalışmalarının tamamen kanun ve yönetmelik çerçevesinde yürütüldüğünü söyleyen Şahin, kendilerine gelen şikayetlerin çoğunlukla haklı bulunduğunu belirtti. "RTÜK olarak sistematiğimiz çok net" diyen Şahin, "Sosyal medyada sıkça dile getirilen 'RTÜK şu kanala ceza veriyor, bu kanalı görmüyor' iddiaları doğru değil" diye konuştu.

"Kurallar Net ve Açık"

Şahin, cezalar verilmeden önce yayıncılara gerekli uyarıların yapıldığını da belirtti. RTÜK’ün kanalları iktidara yakın ya da uzak olarak değerlendirmediğini vurgulayan Şahin, "Bizim için kurallara uyan medya ve uymayan medya var. Kurallara uymayan kanallar uyarılıyor ve ihlaller düzeltilmezse ceza alıyorlar" dedi.

2024 Uzman Çavuşluk Maaşları! Doğuda Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır? 2024 Uzman Çavuşluk Maaşları! Doğuda Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır?

"Sansür ve Yaş Sınırlaması Geliyor"

Haberlere sansür ve yaş sınırlamasının getirileceğini açıklayan Şahin, "Haber bültenlerinde belirli kurallara uyulmasını istiyoruz. Bir devlet büyüğümüzün tavsiyesi üzerine haberlere +13 ve +18 yaş sınırları koyacağız" dedi. Şahin, bu yeni uygulamanın Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra hayata geçirileceğini belirtti.

"Gündüz Kuşağı ve Dizilerde Son Durum"

Gündüz kuşağı ve dizilerin en çok ceza verdikleri alanlar olduğunu söyleyen Şahin, "Gündüz kuşağı programları ciddi anlamda problemli. Evlilik programlarını kaldırdık ancak farklı sorunlar ortaya çıktı. Kadın eğitimi, hijyen, meslek edinme gibi konularda daha bilinçli programlar yapılana kadar bu denetimler devam edecek" dedi. Şahin, RTÜK olarak son derece kararlı olduklarını ve gerekirse daha sert önlemler alacaklarını ifade etti.

Kaynak: İHA