Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, dünkü Elmadağ'daki iftar programında yaptığı konuşmada, AK Parti ABB Başkan adayı Turgut Altınok'un kızlarının KPSS'ye girmeden RTÜK'te memur olarak çalışmaya başladığını iddia etti. Yavaş, bu iddiasını net bir şekilde dile getirdi ve gündeme bomba gibi düşen bir açıklama yapmış oldu.

Turgut Altınok'un Cevabı

İddialar üzerine AK Parti ABB Başkan adayı Turgut Altınok sessiz kalmadı. Bugün yaptığı açıklamada, Yavaş'ın iddialarına yanıt verdi. Altınok, "Londra’da kızına kurduğu şirketin ortaklarını açıklasın. Londra’daki daireyi hangi parayla aldığını sorun" dedi. Bu açıklama, polemiğin boyutunu daha da artırdı.

RTÜK Başkanı Şahin'den Açıklama

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, konuya ilişkin açıklamayı bugün yaptı. Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Özellikle vurguladığı nokta, hiçbir siyasi ismin veya bürokratın yakını için haksız, sınavsız ve usulsüz işlem yapılmadığıydı. Şahin'in açıklaması şu şekildeydi:

"31 Mart 2024 yerel seçimlerine çok az bir zaman kala, gerek bazı adayların gerekse birtakım medya kuruluşlarının mesnetsiz, asılsız iddiaları sanki gerçekmiş gibi yayınlayarak kurumumuz ve çalışanları üzerinden algı oluşturma çabası kabul edilemez. RTÜK’te yapılan tüm atamaların ve Üst Kurulumuza diğer kamu kurumlarından geçişlerin tamamı 30 yıldır ilgili Kanun tarafından belirlenen yöntemlerle usulüne uygun olarak yapılmaktadır. Yapılan atamalar yürütülen hizmetlerin gereği olarak yerine getirilmektedir. Hiçbir siyasi ismin veya bürokratın yakını için haksız, sınavsız ve usulsüz işlem yapılmamıştır. Seçim döneminde söyleyecek sözü olmayan, anlatacak bir tane icraatı bulunmayan kişilerin kurumumuz üzerinden yalan ve yanlış algı oluşturma çabalarına müsaade etmeyeceğiz."

Anıtkabir'de törenlere katılmayan Erdoğan o cenazeye katıldı Anıtkabir'de törenlere katılmayan Erdoğan o cenazeye katıldı

Kaynak: ANKA