Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) verilerini paylaştı. İmalat sanayisinde faaliyet gösteren 1725 iş yerinin katılımıyla oluşturulan endeks, mevsimsellikten arındırılmış olarak bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak 102,0 seviyesinde gerçekleşti.

MATSO enflasyon düzeltmesi için ertelenme talep ediyor MATSO enflasyon düzeltmesi için ertelenme talep ediyor

Mevcut Siparişler ve Üretim Hacmi Etkisi

Anketin detaylarına göre, endeksi oluşturan sorulara verilen yanıtlar incelendiğinde, mevcut toplam sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki toplam istihdam, genel gidişat ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Endeks Değerleri

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 101,5 seviyesinde gerçekleşti. Bu değerlemeye göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenlerin oranında bir önceki aya göre zayıflama gözlendi.

Maliyet ve Fiyat Beklentilerindeki Değişim

Ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenlerin oranında zayıflama yaşanırken, satış fiyatına ilişkin artış beklentileri zayıfladı. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 54,7 seviyesine geriledi.

İstanbul’da kentsel dönüşüm desteği ne kadar olacak? Hibe ve kredi şartları İstanbul’da kentsel dönüşüm desteği ne kadar olacak? Hibe ve kredi şartları

Kaynak: Haber Merkezi