Üroloji uzmanı Dr. İsrafil Ağaoğlu, prostat kanserinin vücutta çok sinsi ilerleyen bir hastalık türü olduğunu vurgulayarak, 45-50 yaşından sonra erkeklerde büyümeye başlayan bir organ olduğunu belirtti.

Prostat Kanseri Belirtileri ve Riskler

Dr. Ağaoğlu, bazen adenom dokusu olarak kanser olmayan normal doku olarak büyüdüğünü ifade ederken, bazen de kanser olarak büyüdüğünü dile getirdi. Yüzde 5 veya yüzde 10 oranında kanser olarak büyüyen prostat, hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabiliyor.

Antalya nöbetçi eczane 17 Nisan 2024 Çarşamba Antalya nöbetçi eczane 17 Nisan 2024 Çarşamba

Erken Tanı ve Önlemler

Muayene önemine değinen Dr. Ağaoğlu, 45-50 yaşından sonra her erkeğin mutlaka bir üroloji doktoruna en az yılda bir kez muayene olması gerektiğini vurguladı. Basit bir elle muayene ve kan tahlili ile hastalığın tespit edilebileceğini belirtti.

Tedavi Yöntemleri ve Gelişmeler

Prostat kanserinin ilaç tedavisi veya ameliyat ile tedavi edilebildiğini belirten Dr. Ağaoğlu, son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle ameliyatların artık robotlarla yapılabildiğini dile getirdi. İleri merkezlerde olduğu gibi, artık Mardin gibi şehirlerde de prostat kanseri ameliyatlarının yapılabileceğine dikkat çekti.

Erken Müdahale ile Başarı

Dr. Ağaoğlu, birkaç gün önce gerçekleştirdikleri bir ameliyatla prostat kanseri olan bir hastada tümörlü dokuları çıkarıp hastayı sağlığına kavuşturduklarını belirtti. Hasta, ameliyat sonrası 2 gün hastanede yattıktan sonra taburcu edildi.

Ölümcül Sonuçları Olabilir

Erken tedavi edilmediğinde prostat kanserinin ölümle sonuçlanabilecek bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Ağaoğlu, hastaları zamanında tedavi olmaları konusunda uyardı. Akciğer, beyin ve kemiklere sıçrayabilecek ve ölümcül sonuçlar doğurabilecek bu kanserin ciddiyetinin altını çizdi.

Profesörden uyarı! Tiroit kanserine karşı iyotlu tuz tüketin Profesörden uyarı! Tiroit kanserine karşı iyotlu tuz tüketin

Kaynak: İHA