Son dönemde teknoloji dünyasında adını sıkça duyduğumuz Prof. Dr. Erdal Arıkan, kariyeri ve yaşamıyla merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, bu teknoloji dahisi Prof. Dr. Erdal Arıkan kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır? İşte detaylar...

Prof. Dr. Erdal Arıkan  Kimdir?

Prof. Dr. Erdal Arıkan, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde görev yapan ünlü bir Türk profesördür. 2013 yılında bilgi teorisinde devrim yaratan kutup kodlamayı geliştirerek IEEE WRG Baker Ödülü'nü kazanmış, 2018 yılında ise prestijli Richard W. Hamming Madalyası ve Shannon Ödülü'ne layık görülmüştür.

Prof. Dr. Erdal Arıkan'ın Akademik Geçmişi ve Başarıları

Erdal Arıkan, 1981 yılında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden Elektrik Mühendisliği Lisans derecesi almıştır. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (1982-1985) tamamlayan Arıkan, akademik kariyerine Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign'de yardımcı doçent olarak başlamıştır. 1987 yılında Türkiye'ye dönerek Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olmuştur.

Cemre Baysel ve Aytaç Şaşmaz Barıştı Mı? Cemre Baysel ve Aytaç Şaşmaz Barıştı Mı?

Arıkan'ın en önemli katkılarından biri, 2008 yılında Shannon'un kanal kapasite problemi için matematiksel bir temel oluşturan kutup kodlarını icat etmesidir. Bu kodlar, iletişim teknolojisinde önemli bir ilerleme sağlamış ve Arıkan'a birçok uluslararası ödül kazandırmıştır.

Prof. Dr. Erdal Arıkan'ın Ödülleri ve Katkıları

Prof. Dr. Erdal Arıkan, 2013 yılında IEEE WRG Baker Ödülü, 2018 yılında IEEE Richard W. Hamming Madalyası ve aynı yıl Huawei tarafından iletişim teknolojisine yaptığı katkılardan ötürü verilen özel ödülü almıştır. Arıkan, mühendis olarak yaptığı çalışmaların gerçeğe dönüşmesinden duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, bu çalışmaların dünya için taşıdığı önemi dile getirmiştir.

Prof. Dr. Erdal Arıkan'ın Kaç Yaşında?

1958 doğumlu Erdal Arıkan, 2024 itibariyle 66 yaşındadır.

Kaynak: Haber Merkezi