İsrail'in Lübnan'daki Hava Saldırısı: Bir Kişi Hayatını Kaybetti İsrail'in Lübnan'daki Hava Saldırısı: Bir Kişi Hayatını Kaybetti

Çekya'nın başkenti Prag'daki Charles Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nde meydana gelen silahlı saldırının ardından olaya dair detaylar ortaya çıkmaya başladı. Çek haber sitesi Novinky, saldırıyı düzenleyen 24 yaşındaki David Kozak'ın söz konusu fakültede öğrenci olduğunu duyurdu.

Çekya medyasında, ölenlerden bazılarının saldırganın arkadaşı olabileceğine dair haberler yer aldı. Polis, saldırıyı gerçekleştiren Kozak'ın Prag'ın yakınlarındaki bir köyden geldiğini ve üniversite öğrencisi olduğunu belirterek, saldırganın daha sonra cansız bedenine ulaşıldığını ve intihar etmiş olabileceği bilgisini paylaştı. Saldırının ardından birçok lider, başta Avrupa olmak üzere kınama ve taziye mesajları paylaştı.

BABASINI ÖLDÜRMÜŞ

Çekya Emniyet Genel Müdürü Martin Vondrasek, saldırganın saldırıyı gerçekleştirmeden önce büyük ihtimalle babasını öldürdüğünü belirtti. Vondrasek, saldırganın fakültede düzenlenen bir konferansa katılmayı planladığını ancak konferansın olduğu salona gelmeden önce silahını ateşlediğini ifade etti. Saldırganın sahip olduğu "devasa bir silah ve mühimmat cephaneliği"nin altını çizen Vondrasek, polisin hızlı müdahalesinin daha büyük bir katliamı önlediğini vurguladı.

Vondrasek ayrıca, David Kozak'ın 15 Aralık'ta Prag'ın doğu eteklerindeki bir ormanda yürüyüş yapan 32 yaşındaki bir adamı ve iki aylık kızını bebek arabasında öldürdüğüne inandıklarını söyledi.

Başbakan Petr Fiala, ülkenin yakın tarihinin en kanlı saldırısı nedeniyle Bakanlar Kurulu'nun 23 Aralık'ı ulusal yas ilan ettiğini belirtti. Dün öğle saatlerinde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Başbakan Fiala, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralılara gerekli ekonomik desteğin sağlanacağını ifade etti.

Kaynak: Kardelen ÖZDEMİR