CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart seçimleri sonrası ilk defa kameraların karşısına geçti ve ANKA Haber Ajansı'na özel açıklamalarda bulundu.

"Van Halkının İradesine Saygısızlık Etme, Kumpas Kurmak"

CHP lideri Özgür Özel, Van’da yüzde 55,68 oy oranıyla belediye başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iptalini değerlendirdi. Özel, seçim sonuçlarına saygılı davranacaklarını ifade eden konuşmayı önemsediğini belirterek, rakibinin üç katı kadar oy alan bir adaya mazbatayı vermemenin hükümsüz kıldığını dile getirdi. Özel, "Cuma akşamı saat 16.55'te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır" dedi.

Genel kurula Antalya damgası: 5 üye belirlendi! Genel kurula Antalya damgası: 5 üye belirlendi!

"Böyle Bir Kara Lekeye Bu Yeni Dönemi Bulaştırmamalarını Bekliyorum"

Özel, partisinin birinci parti olduğu halde 'Erdoğan muhtar bile olamaz' kararına karşı çıktıklarını hatırlatarak, Van halkının tercihine saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Aksi bir durumun, Erdoğan'ın sözlerini hükümsüz kılacağını ifade eden Özel, böyle bir hataya düşülmemesini ve yeni bir kara lekenin oluşmamasını temenni etti.

"Yeniden Sayımın Hatay'ı Bize Geri Getireceğini Düşünüyoruz"

Özel, Hatay seçim sonuçlarına ilişkin yapılan itiraza da değinerek, valinin manipülasyon girişiminde bulunduğunu belirtti. Maddi hataların düzelmesiyle farkın azaldığını ve birçok sandıkta itiraz ettiklerini dile getiren Özel, Hatay'da yeniden sayımın gerçekleştirilmesinin milli iradeyi koruyacağını düşündüklerini ifade etti.

Kaynak: ANKA