Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı vurgulayarak, partisinin 55 ilde ve 120 merkezde işçilerin yanında olacağını açıkladı. Özel, 1 Mayıs kutlamalarında HAK-İŞ ve TÜRK-İŞ'in etkinliklerine katılacaklarını belirtirken, işçilerin Anayasa'ya uygun şekilde Taksim'e yürüyüşlerine destek vereceklerini ifade etti.

4Faffafc 85D0 4558 97De A85470Ecb257 W Result

1 Mayıs Açıklaması

Özgür Özel, CHP'nin 1 Mayıs'ta işçilerin yanında olacağını belirtirken, hangi sendikanın kutlamasına katılacaklarına dair açıklamalarda bulundu. 

Özel şunları söyledi: 'Ben siyasilerin el sıkışmasını hep savundum, savunacağım. Siyasiler el sıkışmazsa demokrasi düşmanları ellerini ovuşturmaya başlarlar. 1970’lerin sonunda siyasetin el sıkışamamasının Türkiye'ye nelere mal olduğunu hep beraber yaşadık. O yüzden müzakere başka bir şeydir, iletişim başka bir şeydir, aynı fikirde olmak başka bir şeydir. Ama Anayasa’ya sadakate yemin etmiş bizlerin birbirine yeminine sadık kalmasını beklemek, hatırlatmak da her birimizin görevidir.

Yarın CHP -şu ana kadar alınan bilgi- 55 ilde, 120 merkezde. Ancak hangi ilde, nerede 1 Mayıs kutlaması varsa bu gruptan bir temsilcimiz o kutlamada yer alacak. HAK-İŞ’in yaptığı kutlamaya da gideceğiz, TÜRK-İŞ'in yaptığı kutlamaya da gideceğiz. Her ne kadar Kocaeli, Bursa yerine o kutlamaların doğru yerinin Taksim olduğunu düşünsek de hiçbir sendikayı ayırmadan üyelerine, kurumsal yapılarına hürmeten zaman zaman farklı düşünsek de her sendikanın her yerde yaptığı her şehirdeki etkinlikte olacağız. Yarın işçiler Anayasa’ya uygun olarak, AYM ‘İşçiler haklı’ dediği için Beşiktaş'tan ve Saraçhane'den toplanarak Taksim'e yürüyorlarsa CHP olarak onlarla birlikte olacağız.

Buradan tek uyarım, en önemsediğim uyarım şudur: 1 Mayıs bayramdır. 1 Mayıs işçinin, emekçinin bayramıdır. Bu ülkenin -her ne kadar sendikal hakları olmasa da- polisi de emekçidir, askeri de emekçidir, güvenlik görevlileri de emekçidir. Onlara kanunsuz emirler verenler yüzünden, ekmekleriyle oynandığı için o emre uymadığında her türlü disiplin sürecinde tehdit edildikleri için uygulamak zorunda oldukları kararlar, o kardeşlerimizin kişisel kararları değildir. Bazı ortamlarda işçilerle polisleri, güvenlik güçleriyle emekçileri çatıştırmak isteyen, yasa dışı yapılar olabilir ya da yasal zeminde görev yapan birtakım kötü niyetli kişiler olabilir. Her iki tarafın da provokasyonları olabilir. Onun için herkesi 1 Mayıs'ı bayram gibi kutlamaya, 1 Mayıs'ta gaz, cop, kelepçe görmek istemediğimizi, 1 Mayıs'ta güvenlik güçleriyle çatışma görüntüleri görmek istemediğimizi bir kez daha hatırlatarak tüm kamu görevlilerini sorumluluğa, tertip komitelerini de bu konuda kanunsuz emini veren anayasa tanımazlarla, evladına ekmek götürmek için bu emirlere uymak zorunda olan emekçi polis kardeşlerimi birbirinden ayırmak, özdeşleştirmemek konusundaki hassasiyeti bekliyor; 1 Mayıs İşçi Emekçi Bayramı’nı şimdiden kutluyorum.'

Konyaaltı Sahili'nde Fırsat! Büfe Yeri 7 Yıllığına Kiraya Verilecek Konyaaltı Sahili'nde Fırsat! Büfe Yeri 7 Yıllığına Kiraya Verilecek

5140Bb09 2Fe5 43Fb 96Cd F76Dd89Fd17D W Result

'Anayasa Mahkemesi Kararlarını Uygulamamamak Anayasaya Aykırıdır'

Özel, konuşmasında Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmamasını ve MHP'nin AYM'nin kapatılması yönündeki söylemlerini eleştirerek, siyasetin el sıkışmasının önemini vurguladı.

'KPSS'den Geçen 8 Ayda Atanmayan Öğretmenler'

Özgür Özel, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonrası atanamayan öğretmenlerin sorunlarına da değindi ve bu durumun iktidar tarafından yaratıldığını ifade etti.

'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli: Eğitimde Yenilikler'

Eğitimdeki müfredat değişiklikleri hakkında konuşan Özel, AK Partili kadın seçmenlerin eğitim konusundaki memnuniyetsizliğini dile getirerek, eğitim sisteminde milli mutabakat gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: 'Şimdi yollamış, ‘10 yılda hazırladık. Yedi günde görüş verin’ diyor. 10 gün bile demiyor. Bu ülke haftalar süren milli eğitim şuraalarını biliyor. Ortak akıl olmadan milli eğitim olmaz. Bilimsel eğitim olmadan milli eğitimde başarı olmaz. Çağdaş, laik, bilimsel eğitimden uzaklaşınca kalkınma olmaz, zenginleşme olmaz. O yüzden bu müfredatı reddediyoruz. Bu müfredatı elbette çalışacağız, elbette uyaracağız, elbette eleştireceğiz. Ancak bir oldu bittiyle, boyacı küpüne sokar çıkarır gibi bir müfredat yapılması son derece sakıncalıdır. Bu konuda bir kez daha ilgilileri uyarıyorum. Milli Eğitim Bakanı'nı uyarmıyorum çünkü onun en zayıf olduğu konu okuduğunu ve duyduğunu anlama. O dersten baştan kalmış bu arkadaş.'

Aba447Fb Cdbb 4674 8Aef Ac83A4889Ec8 W Result

'Astsubayların Sorunları ve Çözüm Önerileri'

Astsubayların sorunlarına da değinen Özel, önümüzdeki günlerde Meclis'e sunacakları kanun teklifiyle bu sorunların çözümüne katkı sağlayacaklarını açıkladı: 'Çok yağmurlar yedim, hasta oldum, sesim kısıldı, perişan oldum. Bir gün Edremit'e gittim, güneş açmış. O güneşin altında birileri tadını çıkarırken ben de derdimi anlatmaya çalışırken Ahmet'ime oy isterken bir baktım aşağıda mavi bereliler var. Dedim ki ‘Sizin derdinizle dertlenen arkadaşlarım var. Benim gölge İçişleri Bakanım Murat Bakan, astsubay çocuğudur. Her fırsatta derdinizi dile getirir ancak -yanımda Umut Akdoğan arkadaşım vardı- buradan talimat veriyorum; bir araştırma önergesi yazın, grup başkanvekillerimize danışın, uygun haftada gündeme alın. Astsubaylarımızın sorunlarını bir kez daha gündeme getirin.’ Bugün 43 emekli astsubayımız Türkiye'deki bütün emekli astsubayların sorunlarını görünür kılmak için çareyi bu Meclis'e gelmekte buldular. Önümüzdeki günlerde bir kanun teklifimiz, bir acil eylem planımız var astsubay emeklileri ile ilgili. Bunun yasalaşması için mücadele edeceğiz. Astsubaylara 10 bin gösterge rakamı üzerinden tazminat verilmesinden başlayıp göreve başlangıç derecenizin dokuza iki olmasından, alınan disiplin cezalarının bir kereye mahsus affına kadar, tabi ki devlete karşı işlenen şuçlar gibi meslekte bağdaşmayan suçları kapsamıyor. 60 yaşına kadar görevde kalıp emekli edilenlerin subaylardaki gibi kadrosuzluk tazminatından yararlanmasından tutun, astsubay yetiştiren okulların ön lisanatan lisans düzeyine, astsubay meslek yüksek okullarının da lisans düzeyine çıkartılmasıyla ilgili dört başı mamur, sahadan gelen, sizin sesinizi duyan bir kanun teklifimizi de önümüzdeki haftalarda Meclis'te görüştüreceğiz. Kim kabul edecek, kim etmeyecek göreceğiz. Çıkıp da MHP sıralarından 'biz uzman çavuşu severiz', 'astsubayı koruruz', 'ordumuzun arkasındayız' diyenlerin o kanun teklifinde oylarını göreceğiz.'

85Efe8B4 D4Ac 4Eb9 9375 91Dc5Ba4Cf39 W Result

'Hasta Tutukluların Durumu ve Kamuda Tasarruf Çalışmaları'

Hasta tutukluların durumuna dikkat çeken Özel, ayrıca kamuda tasarruf genelgelerinin etkisizliğini eleştirerek, CHP'nin tasarruf genelgesiyle belediyelerde israfın önüne geçeceğini belirtti.

'Millet Umudu Bizde Gördüğü Sürece Sorumluluğumuzu Yerine Getireceğiz'

Son olarak, milletin umudunu CHP'ye bağladığını belirten Özel, partisinin sorumluluklarını yerine getireceklerini vurguladı.

Yeni Anayasa turu! Numan Kurtulmuş Özgür Özel'i ziyaret etti Yeni Anayasa turu! Numan Kurtulmuş Özgür Özel'i ziyaret etti

Kaynak: ANKA