Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Kadir Özkaya’yı ziyaret etti. Özel’e, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ve Ankara İl Başkanı Ümit Erkol eşlik etti. Görüşme sonrası AYM karşısındaki Ahlatlıbel Parkı'nda açıklama yapan Özel, şunları söyledi:

'Biraz önce AYM’nin Sayın Başkanını makamında ziyaret ettik. Bu ziyaret, 23 Nisan törenlerindeki davetlerine katılamayacağımı belirttiğim için gerçekleştirildi. İki gündür AYM, çok önemli ve gecikmiş kararlar alıyor. Ancak bu ziyaretin, bu kararlarla ilişkilendirilmesini istemem. Hoşumuza gitmeyen kararlarda nasıl ölçülü tepki vermek sorumluluğumuzsa, olması gerektiğini düşündüğümüz kararlarda da tarafsızlığa gölge düşürmemek adına aynı özeni göstermeliyiz.'

56A680E3 6334 47Cb 8F58 103B99709708 W Result

'AYM, Anayasa’nın Güvencesidir'

Özgür Özel, açıklamasında AYM'nin önemine değinerek, 'Biz CHP olarak kurumsal olarak da ben partinin Genel Başkanı olarak kişisel olarak da AYM’nin üzerine titizleniyoruz. AYM, Anayasa’nın güvencesidir. Anayasa’ya uyma zorunluluğunu denetleyen AYM’yi yok saymak, hiçe saymak tamamen anayasal düzene başkaldırmaktır. Bunu kim yaparsa karşısındayız. Çünkü bu kalkışmadır, darbedir' dedi.

'AYM’yi Hiçe Sayan Karşısında Bizleri Bulacaktır'

Özel, Anayasa'nın herkesin kabul ettiği bir metin olmadığını belirterek, 'Ama meri, yürürlükteki Anayasa'ya herkesin uyma zorunluluğu vardır. AYM’yi yok saymak, anayasal düzene başkaldırmaktır. Bunu kim yaparsa karşısında hukuk devletine inanan bizleri bulur' ifadelerini kullandı.

AYM Başkanı ile Ne Konuştu?

Özel, ziyaret sırasında Başkan Özkaya ile AYM'nin kararları ve uygulamaları hakkında detaylı bir görüşme yaptıklarını belirtti. 'Sayın Başkan, en üst düzeyde ev sahipliği gösterdi. Düşüncelerimizi not aldı ve kendi düşüncelerini paylaştı. Görüşme, demokratik standartlarda, nezaket ve karşılıklı anlayış içinde gerçekleşti' dedi.

Erdoğan’ın Ziyareti Ne Zaman?

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret tarihinin yarın netleşeceğini belirtti.

Eylem Tok ve oğlu Cihantimur Tok ABD'de yakalandı Eylem Tok ve oğlu Cihantimur Tok ABD'de yakalandı

2Ca4B50E 8C80 47E8 8986 39Dd96C1D54D W Result

'Siyasiler Görüşünce Başka Siyasiler Hasetleniyor'

Özel, Erdoğan ile Meral Akşener’in görüşmesini değerlendirdi ve siyasette herkesin herkesle görüşmesini savunduğunu belirtti. 'Bu ‘normalleşme’ dönemi. Mevcut siyasiler, görevdeki genel başkanlar, önceki genel başkanlar, siyaseti bırakmış siyasiler birbirleriyle görüşmeli' dedi.

'Akşener’i Bayramda ve Anneler Günü’nde Aradım'

Özel, Akşener ile bayramda ve Anneler Günü’nde iletişim kurduğunu belirterek, bu tür temasların insani duygularla yapıldığını, siyasi bir fayda arayışı olmadığını vurguladı.

'İYİ Parti, CHP ile Restleşmekten Fayda Umuyor'

Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu’nun eleştirilerine yanıt vererek, 'Biz CHP olarak, İYİ Parti'yi bu ülkenin önemli bir siyasi yapısı olarak görüyoruz. İYİ Parti ile sertleşmekten ve restleşmekten fayda umuyorlar. Canları sağ olsun' dedi.

'Seçimden Sonra Miting Meydanlarını Doldurmaya Devam Ediyoruz'

Özel, seçim sonrası miting meydanlarını doldurmaya devam ettiklerini belirterek, 'Milletin derdini anlatmaya devam ediyoruz. Herkese tavsiye ederim. Millet çok memnun oluyor' ifadelerini kullandı.

'Canı sağ olsun'

Özel, Dervişoğlu'nun eleştirilerine yanıt vererek, 'Müsavat Bey ile bugüne kadar çok güzel günlerimiz oldu. Bu da nazar boncuğumuz olsun' dedi.

TBB Başkanı seçilen İmamoğlu'nun listesinde kadın gücü TBB Başkanı seçilen İmamoğlu'nun listesinde kadın gücü

Kaynak: ANKA