Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, olarak Manisa'da düzenlenen bir halk buluşmasında emekli maaşlarını mesir macunu ve güllaç üzerinden karşılaştırdı. Özel, geçmiş yıllar ile bugünkü emekli maaşlarını değerlendirerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Özgür Özel'in Analizi

Özel'in belirttiğine göre, geçen sene en düşük emekli maaşıyla alınabilen mesir macunu miktarı 40 kilogramdı. Ancak bu sene kilogram fiyatı 404 liraya yükselerek, emeklilerin alabileceği mesir miktarı 25 kilograma düştü. Geçmiş yıllarda güllaç için de benzer bir durum söz konusu. Geçen sene 50 kilogram güllaç alınabilirken, bu sene kilogram fiyatının yükselmesiyle birlikte alınabilecek miktar 22 kilograma düştü. 

Özel, 'En düşük emekli maaşıyla eğer güllaç almaya kalksan geçen sene 150 liraymış kilosu, 50 kilo güllaç alıyordun. Bu sene kilosu 450 lira olmuş ve 22 kilo güllaç alıyorsun. 50 kilo güllaç alan emekli, bir senede 22 kiloya düştü. Manisalılar bir yere giderken akrabaları, asker arkadaşları, eski okul arkadaşları beklerler ki mesir getirsinler. Geçen sene 190 lira idi mesirin kilogramı. En düşük emekli maaşıyla 40 kilogram mesir macunu alınıyordu. Bu sene kilogramı 404 lira olmuş, 25 kilogram alıyorsun. 40 kilogram mesir alan emekli bu sene maaşıyla 25 kilogram mesir macunu alabiliyor. Biz emekliye, emekli kartını belediyelerden veririz ama senin en düşük emekli maaşını önce bir asgari ücret, sonra geldiğin gün gibi bir buçuk asgari ücret yapman lazım. Onun için diyorum ki her emekliye 7 bin lira seyyanen zam lazım' dedi.

Emeklilere Çağrı

Özel, bu durumun emekliler için büyük bir sıkıntı olduğunu belirtirken, emeklilere daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Belediyeler aracılığıyla dağıtılan emekli kartlarına atıfta bulunan Özel, asgari ücretin ve bir buçuk asgari ücretin önemi üzerinde durdu. Her emekliye 7 bin lira seyyanen zam yapılması gerektiğini savundu.

Özgür Özel Anıtkabir'i ziyaret etti! Yavaş ve İmamoğlu da eşlik etti Özgür Özel Anıtkabir'i ziyaret etti! Yavaş ve İmamoğlu da eşlik etti

Özgür Özel Ankara ve İstanbul anketlerini açıkladı! İşte son durum Özgür Özel Ankara ve İstanbul anketlerini açıkladı! İşte son durum

Kaynak: İHA