Dev otomotil markası Daihatsu, modellerinde saptanan hatalı güvenlik kalite testleri sonrası Japonya’daki üretimini durdurduğunu duyurdu. Japon firma, bu hataların saptanması üzerine tarafsız bir heyetin araştırması sonucunda faaliyetlerini askıya aldı.

Toyota’nın Alt Kuruluşu Daihatsu

Japon otomotiv devi Toyota’nın alt kuruluşu olan Daihatsu, daha önce yurt içi ve yurt dışı sevkiyatlarını durdurmuştu. Şimdi ise Japonya’daki fabrikasında üretimi durdurduğunu açıkladı.

Üretim Durdurma Kararı

Bu üretim durdurma kararı, Ocak 2024’ün sonuna kadar sürecek. Bu durum, 8 bini aşkın araç tedarikçisinin faaliyetlerini olumsuz etkileyecek.

Heyet Raporu ve Hatalı Testler

Tarafsız heyetin raporunda, hatalı testlerin nedeni olarak Daihatsu yöneticilerinin otomobil imalat süresini kısaltmak için baskı yapmaları gösterildi. Heyet başkanı Kaiami Makoto, çalışanlarda büyük bir baskı olduğunu belirtti.

Daihatsu’nun Hatalı Güvenlik Kalite Testleri

Osaka merkezli mini araç üreticisi Daihatsu, Japonya genelinde 11 olmak üzere toplamda 64 modelinde hatalı güvenlik kalite testleri saptandığını onayladı.

Bakan Şimşek uyardı! 'Kasıtlı haberlere itibar etmeyin' Bakan Şimşek uyardı! 'Kasıtlı haberlere itibar etmeyin'

“Suç Yönetimde”

Rapor sonrası Daihatsu Başkanı Okudaira Soiçiro, “Müşterilerimizin güvenine ihanet ettik. Suç yönetimde.” diyerek kamuoyundan özür diledi.

Kaynak: Haber Merkezi