1 Mayıs İşçi Bayramı'nın Taksim'de kutlamak isteyen çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Anayasa Mahkemesi kararına rağmen Taksim hakkını alamamak bir yana gözaltına alınıp tutuklanan 59 kişi halen cezaevinde bulunuyor.

TÜKONFED ve TVHB'den sokak hayvanları teklifine rest: Kabul etmiyoruz TÜKONFED ve TVHB'den sokak hayvanları teklifine rest: Kabul etmiyoruz

Kurban Bayramı'nın ikinci gününde tutuklu öğrenciler Berkan Bütün ve Alev Palo ile görüşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 1 Mayıs tutuklularının tamamının serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Sosyal medya olatformu Instagram'dan videolu mesaj yayınlayan Çakırözer, Berkan Bütün'ün cezaevi kimliği olmadığı için üniversite sınavına geç alındığını, Alev Palo'nun ise sınavlara giremediği için bursunu kaybedeceğini ifade etti. CHP'li vekil, Anayasal hak olan protesto hakkını kullandı diye insanların cezaevine konulmasının kabul edilemez olduğunu da dile getirdi.

Utku Çakırözer mesajında, 'Anayasa Mahkemesi kararına rağmen 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamalarına izin verilmeyen 59 kişi bayrama cezaevinde girdi. Tutuklu öğrenciler Berkan Bütün ve Alev Palo ile görüştüm. Berkan cezaevi kimliği olmadığı için üniversite sınavına geç alınmış. Alev sınavlara giremediği için bursunu kaybedecek. Anayasal hak olan protesto hakkını kullandı diye insanların cezaevine konulması kabul edilemez. 1 Mayıs tutuklularının tamamı bir an önce serbest bırakılmalı!' açıklamasını yaptı.

1 Mayıs tutuklularının aileleri TBMM önünde adalet arıyor 1 Mayıs tutuklularının aileleri TBMM önünde adalet arıyor

Kaynak: Haber Merkezi