'Hepsini Alacağız Kampanya Grubu', TBMM Çankaya Kapısı yanındaki Milli Egemenlik Parkı'nda 1 Mayıs İşçi Bayramı eyleminde tutuklananların aileleriyle birlikte açıklama yaptı. Yoğun yağmur altında gerçekleşen eyleme, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük ve tutukluların aileleri katıldı.

Grup adına açıklama yapan Caner Yıldırım, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'na yürümek isteyen 74 kişinin hukuksuzca tutuklandığını hatırlattı. Yıldırım, 'İşçiler, öğrenciler, öğretmenler sadece 1 Mayıs’ta seslerini Taksim’de yükseltmek istedikleri için tutuklandılar. Sabah operasyonlarıyla evlerinden alınan arkadaşlarımız için 'kaçarken yakalandılar' denilerek yanlış bir izlenim yaratıldı. Arkadaşlarımız mahkemelerce hiçbir gerekçe olmadan tutuklandı ve hâlâ iddianame hazırlanmadı, mahkeme günü verilmedi. 25 gündür bu hukuksuzluk devam ediyor' dedi.

'Yerlikaya ve Erdoğan Hedef Gösterdi' İddiası

Caner Yıldırım, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1 Mayıs'ta tutuklananları hedef gösterdiğini iddia etti. Yıldırım, 'Tam 25 gündür, doğrudan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya eliyle sürdürülen baskı, şiddet ve karalamalar; Tayyip Erdoğan’ın doğrudan hedef göstermeleri, yandaş medya eliyle yaratılmak istenen algıya rağmen ne 'meydanlar halka kapatılamaz' diyen 74 arkadaşımız ne de gözdağı vermek istediğiniz işçiler, emekçiler yani hayatı yeniden ve yeniden üretenlerin iradesini kırabildiniz' diye konuştu.

Yıldırım ayrıca, Anayasa'nın 34. maddesini ve Anayasa Mahkemesi'nin 2023 yılında 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasının engellenmesinin hak ihlali olduğuna dair kararını hatırlatarak, 'Kısacası o gün orada olmaması gereken ve hukuksuz olan şey arkadaşlarımızın eylemi değil, polis barikatıdır. 1 Mayıs’ı, Taksim’i, arkadaşlarımızı; hepsini alacağız' dedi.

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarında gözaltına alınanlar tutuklandı İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarında gözaltına alınanlar tutuklandı

Filenin Sultanları Milletler Ligi'ne Veda Etti Filenin Sultanları Milletler Ligi'ne Veda Etti

'İşçi Toplumundan Neden Korkuyorlar?'

1 Mayıs'ta oğlu tutuklanan Osman Çavik ise şunları söyledi: '1 Mayıs olayları nedeniyle oğlum ve 73 kişi haksız ve kanunsuz bir şekilde tutuklandılar. Biz 2010 yılında Taksim Meydanı'na girdik, hiçbir kavga çıkmadı. Şimdi soruyorum, niye korkuyorlar? İşçi toplumundan neden korkuyorlar? İşçiler bu ülkenin bel kemiğidir. Bu durumun olmaması lazım. Oğlum ve arkadaşlarının içeride kaldığı süre uzun sürdü. Artık buna son verilmesi gerekiyor.'

Kaynak: ANKA