İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 4 Temmuz’da erken genel seçim yapılacağını duyurdu. Downing Sokağı'nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Sunak, hükümetin ekonomide elde ettiği başarıların altını çizdi. Sunak, "Bugün, daha evvelden majesteleri Kral ile görüşerek Parlamentonun feshi talebinde bulundum ve Kral bu talebi kabul etti. 4 Temmuz’da bir genel seçim yapacağız," dedi.

Ekonomideki Başarılar ve Gelecek Planları

Sunak, ekonomide elde edilen başarıların sadece bir başlangıç olduğunu belirterek, "Zorlu bir mücadele ile elde edilen bu ekonomik istikrar, sadece bir başlangıçtı. Şimdi asıl soru, sizin temelleri atılan bu çalışmanın sizlere, ailenize ve ülkenize güvenli bir gelecek sağlayacağına inanıp inanmıyor olduğunuz," dedi. Sunak, Britanya’nın geleceğini belirlemenin zamanı geldiğini vurgulayarak, "Ya elde ettiğimiz başarının üzerine yenilerini inşa etmeyi ya da plansızlık ve belirsizlik ile en başa dönme riskini almayı tercih edeceğiz," ifadelerini kullandı.

Küresel Tehditler ve Güvenlik Endişeleri

Sunak, seçimlerin Soğuk Savaş’tan bu yana en tehlikeli dönemde gerçekleşeceğini belirtti. "Putin’in Rusya’sı, Ukrayna’da acımasız bir savaş yürütüyor ve başarılı olursa orada durmayacak. Bu savaş, Orta Doğu’daki enerji güvenliğimize yönelik riskleri de açık bir şekilde ortaya koydu," dedi. Ayrıca aşırılık yanlısı güçlerin bölgesel ve küresel istikrarı tehdit ettiğini belirterek, "Bu gerginlikler, burada yurdumuzda toplumumuzu bölmeye çalışan ve değerlerimizi zayıflatmak isteyen aşırılık yanlıları tarafından istismar ediliyor," dedi. Sunak, Çin’in teknolojide üstünlük elde ederek 21. yüzyıla hakim olma çabalarına da dikkat çekti.

Göç ve Sınır Güvenliği

Sunak, göç krizinin düşman devletler tarafından sınır güvenliğini tehdit eden bir silah olarak kullanıldığını vurguladı. "Bu belirsiz zamanlar, güvenli bir geleceğe giden yolu çizmek için açık bir plan ve gözü kara eylemler gerektiriyor," dedi. Sunak, seçmenlerden bu seçimlerde, ülkenin geleceğini güvence altına alacak cesur adımlar atmaya hazır olan lideri seçmelerini istedi.

Hindistan'da Sahte Alkolden Zehirlenenlerin Sayısı 54'e Yükseldi Hindistan'da Sahte Alkolden Zehirlenenlerin Sayısı 54'e Yükseldi

Muhalefete Yönelik Eleştiriler

Başbakan Sunak, İşçi Partisi’ni eleştirerek, "İşçi Partisi’nin neyi savunduğunu bilmiyorum ve aslına bakarsanız siz de bilmiyorsunuz. Çünkü onların bir planı yok, atacakları cesur adımlar yok ve bunun neticesinde geleceğin belirsiz olması kaçınılmaz," dedi. Sunak, 5 Temmuz sabahı ya Keir Starmer’ın ya da kendisinin başbakan olacağını belirterek, "Kendisi, defalarca kolay yolu seçeceğini ve iktidara gelmek için her şeyi yapacağını gösterdi. İşçi Partisi lideri olurken verdiği tüm sözleri bir kenara bırakan birisinin Başbakan olunca aynısını yapmayacağını nasıl bilebilirsiniz?" ifadelerini kullandı.

Ekonomik Başarılar ve Seçim Duyurusu

Sunak’ın erken seçim açıklaması, İngiltere’de enflasyonun nisan ayında son üç yılın en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 2,3 seviyesine düşmesinin ardından geldi. Başbakan, elde edilen bu ekonomik başarıların devam etmesi için seçimlerin kritik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Kaynak: İHA