Türkiye Yazarlar Birliği Muğla İl Temsilciliği, neyzen Ahmet Doğan Özeke'nin ölümünün 26. yılında anma töreni düzenledi. Özeke, neyzenlik ve kültür çalışmalarıyla tanınan önemli bir figür olarak anıldı.

A W231331 01

Türkiye Yazarlar Birliği Muğla İl Temsilcisi Prof. Dr. Namık Açıkgöz, yaptığı konuşmada Ahmet Doğan Özeke'yi, 20. yüzyıl kültürüne müzik alanında önemli katkılarda bulunmuş bir kişi olarak tanımladı.

Yaz Gecelerinde Aigai Antik Kenti'nde Samanyolu Büyüsü Yaz Gecelerinde Aigai Antik Kenti'nde Samanyolu Büyüsü

Anma törenine katılan neyzen Mustafa Kemal Güngör ney üfleyerek, Ziya Karabulut ise Yasin-i Şerif okuyarak Özeke'nin ruhuna dua ettiler.

Neyzen Ahmet Doğan Özeke

Neyzen Ahmet Doğan Özeke Kimdir?

Neyzen Ahmet Doğan Özeke, Özeke, ney sanatıGavsî Baykara'dan öğrenmiş, İstanbul ve Bursa'da yetiştirdiği neyzenlerle bu sanatın yayılmasına büyük katkı sağladı. Özeke, yazdığı 'Neyzenler Kahvesi' adlı kitabı ile 20. yüzyıl neyzenlerinin portrelerini çizdi. Ayrıca Galatasaray Lisesi mezunu olan Özeke, gazetecilik yaptı, Karagöz oynattı ve Anadolu'nun çeşitli ağızlarını başarıyla taklit etti. Bursa'da yaşadığı dönemde sağlık sorunları nedeniyle Muğla'ya yerleşti ve burada ney öğretmenliği yaptı.

1998 yılında Muğla'da vefat eden Özeke'nin mezarı uzun süre yapılmamıştı. Ancak mermerci Özkan Demirtaş'ın himmetiyle kabri tamamlandı ve anma töreninde dostları ve sevenleri tarafından dualarla anıldı.

Bodrum'da Skandal! Vedat Aşçı Kaya Sabancı'yı Darp Etti! Hastanelik Oldu! Bodrum'da Skandal! Vedat Aşçı Kaya Sabancı'yı Darp Etti! Hastanelik Oldu!

Kaynak: İHA