Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, dronlar için özel hava koridorları oluşturulması çalışmalarının başladığını duyurdu. Bakan Uraloğlu, yerli ve milli teknolojilerle hayata geçirilecek bu projenin, dronların kontrolsüz uçuşlarını önlemenin ötesinde takip ve trafik yönetim sistemlerini de içereceğini belirtti.

Dronlar için yeni hava koridorları planlanıyor

Dronlar İçin Yeni Hava Koridorları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından dronlar için özel hava koridorları oluşturulması çalışmalarının devam ettiğini açıkladı. Bakan Uraloğlu, ülkemizin ve dünyanın genelinde kullanımı artan İHA'lar ve dronlar için şehir içi ve şehirler arası uçuşlar için belirlenecek koordinatlar doğrultusunda hava koridorları ve güzergahlar oluşturacaklarını ifade etti. Bu adımın, dronların güvenli bir şekilde uçmasını sağlayarak uygunsuz uçuşları önlemeyi hedeflediğini vurguladı.

Dronlar için yeni hava koridorları planlanıyor

Dijital Uygulama İle Uçuş İzinleri ve Hava Sahası Bilgisi Erişimi

Bakan Uraloğlu, yeni dijital uygulamanın İHA operatörlerine uçuş izni alma ve hava sahası bilgilerine kolayca erişme imkanı sağlayacağını da vurguladı. Bu uygulama sayesinde, İHA'ların güvenli ve verimli bir şekilde hava sahasında hareket etmeleri sağlanacak, operatörlerin de süreçleri daha etkin bir şekilde yönetmeleri mümkün olacak.

Özel Yaşamın Gizliliğini Koruma ve Diğer Kullanım Alanları

Uraloğlu, İHA'ların askeri, güvenlik, tarım gibi birçok farklı alanda kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, özel yaşamın gizliliğini koruma adına da önlemler alacaklarını belirtti. Ayrıca, İHA'ların hassas bölgelerde kullanımının denetim altında tutulması için yeni sistemler getirileceğini ifade etti.

Dronlar için yeni hava koridorları planlanıyor

Tamir İstasyonları ve Kontrol Mekanizmaları

Bakan Uraloğlu'nun açıklamalarına göre, belirlenen dron güzergahları üzerine tamir istasyonları kurularak, İHA'ların olası arızalarına karşı hızlı müdahale imkanı sağlanacak. Ayrıca, İHA'ların anlık konum ve performans bilgilerinin merkezi bir kontrol noktasına iletilmesiyle trafik yönetimi ve uçuş izinleri de daha etkin bir şekilde yönetilecek.

Valve'da Çalışanlar Ne Kadar Kazanıyor? Valve'da Çalışanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Kaynak: Bülten