Azerbaycan Kahramanmaraş için 2 tırı yola çıkardı Azerbaycan Kahramanmaraş için 2 tırı yola çıkardı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD televizyonuna yaptığı açıklamada, Gazze'deki sivil kayıplarla ilgili bir soruya cevap verirken, "Bu işi en az sivil kayıpla bitirmeye çalışıyoruz ama ne yazık ki başarılı olamıyoruz" ifadelerini kullandı. Netanyahu, Hamas ile yapılması beklenen anlaşmaya dair de açıklamalarda bulundu ancak Filistinli mahkumlar ve İsrailli rehinelerle ilgili detayları paylaşmadı.

Gazze Şeridi'nde bulunan Şifa Hastanesi'nin askeri amaçlarla kullanıldığı iddiasında bulunan Netanyahu, ellerinde somut kanıtlar olduğunu ileri sürdü. Ayrıca, İsrail ordusunun hastaneyi kuşatmasının ardından Hamas üyelerinin hastaneden kaçtığını öne sürdü. Gazze'deki sivil kayıplara değinen Netanyahu, her sivil kaybının bir trajedi olduğunu belirterek, "Bu işi en az sivil kayıpla bitirmeye çalışacağız. Bunu en az sivil kayıpla yapmaya çalışıyoruz ama ne yazık ki başarılı olamıyoruz" dedi.

Netanyahu, Gazze genelinde askeri kontrol sağlamak istediklerini ifade ederek, "Gazze'yi işgal etmek istemiyoruz. Amacımız bu değil. Amacımız orada yaşananların farklı olmasını sağlamak. Bunu yapmak için Gazze'yi silahsızlandırmalıyız" şeklinde konuştu. Filistinlilerin yönetimsel değişikliğe ihtiyaç duyduğunu ileri süren Netanyahu, Filistinlilerin geleceğinin değişmesi gerektiğini vurguladı. İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerine değinen Netanyahu, yasaya karşı olan ve şiddet uygulayan herkesin yaptıklarından sorumlu tutulduğunu savundu. Netanyahu'nun bu açıklamaları, bölgedeki gerilimi ve çatışmaları sürdüren bir dönemde geldi.

Kaynak: İHA