Netanyahu, yaptığı açıklamada, İsrail'in askeri operasyonlarını kendi değerlendirmeleri doğrultusunda gerçekleştirdiğini ve diğer ülkelerden etkilenmediğini vurgulayarak, "ABD'nin bizi bölgedeki operasyonlardan alıkoyduğu yönündeki haberler doğru değil. İsrail egemen bir devlettir. Savaştaki kararlarımız operasyonel değerlendirmelere dayanmaktadır" dedi.

Fransız çiftçilerden Macron'un katıldığı fuara baskın Fransız çiftçilerden Macron'un katıldığı fuara baskın

Netanyahu, İsrail'in operasyon kararlarının dış baskılara dayanmadığını belirtirken, "Bu kararlar dış baskılar tarafından dikte edilmez. Kuvvetlerimizin nasıl kullanılacağına ilişkin karar İsrail Savunma Kuvvetleri'nin bağımsız kararıdır, başka kimsenin değil" ifadelerini kullandı.

Önceki günlerde ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinde yer alan haberde, İsrail'in Lübnan'daki Hizbullah hedeflerine yönelik bir saldırı planladığı ve Biden'ın bu saldırıyı gerçekleştirmemesi konusunda Netanyahu'yu 45 dakikalık bir telefon görüşmesiyle ikna ettiği iddia edilmişti. Ancak Netanyahu, bu iddiaları yalanlayarak, ülkesinin operasyonel kararlarını bağımsız bir şekilde aldığını vurguladı.

Kaynak: İHA