NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batı Balkan turu kapsamında ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo ile bir araya geldi. Stoltenberg, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında, NATO'nun Bosna Hersek'in üyelik sürecine verdiği destekten bahsederek, bölgedeki güvenlik durumu, ayrılıkçı söylemler ve dış etkiler hakkında endişelerini dile getirdi.

Stoltenberg, NATO'nun Bosna Hersek'in egemenlik ve toprak bütünlüğünü desteklediğini belirtti. Ayrıca, bölgedeki ayrılıkçı söylem ve dış etkiler konusunda endişelerini vurgulayarak, özellikle Rusya'nın bu durumda etkili olduğuna dikkat çekti. "Bu durum, istikrarı ve reformları tehlikeye sokuyor. Tüm liderler birlik ve kalkınma için çalışmalı. NATO, yıllardır Bosna Hersek'teki istikrar için çaba sarf ediyor" dedi.

NATO'nun Bosna Hersek'e Desteği

Stoltenberg, NATO'nun Bosna Hersek'teki Avrupa Birliği Barış Gücü'ne (EUFOR Althea) destek verdiğini ifade etti. Aynı zamanda, Bosna Hersek'in NATO üyeliği söz konusu olduğunda, ülkenin gereken sorumlulukları yerine getirmeye devam edeceğini vurgulayarak, NATO ile işbirliğinin Bosna Hersek'in güvenliğini koruma ve savunma kapasitesini güçlendirmesinde önemli bir rol oynadığını söyledi.

Kristo'nun Açıklamaları

Pakistan'da deprem! Pakistan'da deprem!

Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo da NATO'nun Bosna Hersek'in savunma kapasitesini artıracak yardım paketinin onaylanmasına teşekkür etti. NATO'ya üyelik sürecinde Bosna Hersek'in gösterdiği ilerlemeyi vurgulayarak, NATO'nun üyelik eylem planında (MAP) katılımcı ülke olarak yer aldığını belirtti.  Stoltenberg, Bosna Hersek ziyaretinin ardından Kosova'ya geçeceğini ve Batı Balkan turuna devam edeceğini açıkladı. Yarın ise Sırbistan'da temaslarda bulunacak olan Stoltenberg, son olarak Kuzey Makedonya'da bölgedeki NATO üyesi ülkelerin liderleriyle bir araya gelecek.

Kaynak: Haber Merkezi