Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından yürütülen Çevreci Komşu Kart projesi, cam, plastik, kağıt ve metal gibi ayrıştırılmış evsel atıkları para karşılığı topluyor. Bu projede en çok kazanan mahalle ise Konuksever oldu. Nisan ayında mahallede toplam 11 bin 181 kilogram ayrıştırılmış atık toplandı.

Derbinin Faturasını PFDK Kesti! Ali Koç Şok Olacak Derbinin Faturasını PFDK Kesti! Ali Koç Şok Olacak

Sıfır Atık Projesi ve Çevreci Komşu Kart

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ‘Sıfır Atık’ projesinin de temelini oluşturan Muratpaşa Belediyesi’nin geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart, Nisan 2016’da iki mahallede pilot uygulama olarak başladı. Pilot çalışmanın başarısının ardından proje, tüm Muratpaşa’ya yaygınlaştırıldı.

Atık Toplama Kazanç Ne Kadar? 

‘Atma, biriktir, kazanalım’ sloganıyla uygulanan projeyle Muratpaşalılar, türlerine göre ayrıştırdıkları atıkları Çevreci Komşu Kart ekiplerine teslim ediyor. Bu sayede hem ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar hem de çevreyi koruyorlar. Atıklar karşılığında kazanılan paralar kartlara yükleniyor. Çevreci Komşu Kart, Türkiye’nin her noktasında kredi kartı POS cihazı olan tüm işyerlerinde kullanılabiliyor. Kartta biriken paralar, tüm bankamatiklerden nakit olarak da çekilebiliyor.

Konuksever Mahallesi, Çevreci Komşu Kart Projesinde Şampiyon

Çevreci Komşu Kart projesinin başladığı Nisan 2016’dan 2024 yılı nisan ayı sonuna kadar geçen sürede toplam 23 milyon 535 bin 941 kilogram atık ayrıştırılmış olarak toplandı. Ev ekonomisine ek gelir yaratan projeyle, ilçe sakinleri atmayıp biriktirdikleri atıklar karşılığında 10 milyon 721 bin 504 lira kazandı. 2024 yılı Nisan ayında ise Muratpaşa’nın en çevreci mahallesi Konuksever oldu. Mahalle sakinleri, belediyenin ekiplerine teslim ettikleri 11 bin 181 kilogram atık karşılığında 10 bin 836 lira para kazandı. Ayrıca, Konuksever Mahallesi 2016’dan bu yana toplam 1 milyon 470 bin 906 kilogram atık miktarıyla Çevreci Komşu Kart projesine en çok destek veren mahalle oldu ve bunun karşılığında 743 bin 104 lira kazandı.

Kaynak: Muratpaşa Belediyesi/Bülten