Mansur Yavaş adaylık başvurusunu yarın yapacak Mansur Yavaş adaylık başvurusunu yarın yapacak

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, yerel seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, 'Seçimlere tek başımıza gireceğiz. Ancak ittifaklara kapımız kapalı değil. İlkeli ittifaklara açığız' dedi. İnce, CHP'ye geçme iddialarını da yalanlayarak, 'Ne benim CHP'ye girmek gibi bir düşüncem var, ne de böyle bir teklif var' ifadelerini kullandı.

39 milletvekilinin CHP dışındaki partilere verilmesi büyük hatadır

CHP bu seçimi ciddiye alacak mı; Cumhuriyetçileri, Atatürkçüleri, yurtseverleri bir araya getirip seçim kazanmak için uğraşacaklar mı? Yoksa birbirlerine moral verip “Biz, yüzde 60'la, 70'le kazanıyoruz. Büyükşehirleri de alıyoruz, küçük şehirleri de alıyoruz' mu diyecekler? Belli yandaş kanallarda ‘Yüzde 60' la, yüzde 70'le kazanıyoruz' masalı mı anlatacaklar, bunu hep birlikte göreceğiz.

'Biz, Memleket Partisi olarak haksızlığa uğramış bir partiyiz. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde derdimizi anlatmaya çalıştık. Ama anlatamadık. Yani bu '39 milletvekilinin CHP dışındaki partilere verilmesi büyük hatadır' dedik. Bunları hep söyledik. 'Ali Babacan'ın, Ahmet Davutoğlu'nun oyu yok' dedik. Ama anlatamadık' diye konuştu.

Hata yaptılar, yanlış yaptılar

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na, 'İYİ Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olsun, ben hiçbir şey istemiyorum, sizi destekleyelim dedim. Yani bir kişinin cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını önerdim. 7 cumhurbaşkanı yardımcısı insanlara güven vermez. Hata yaptılar, yanlış yaptılar' dedi.

O üstünlükle seçime gidiyor

'Aynı şey şimdi kapıda. Büyükşehirleri CHP'nin kazanması, 2019 seçimlerinden daha zor. 2019 seçimlerini kazanmak daha kolaydı. Bakın tekrarlıyoruz, 2019'daki durumdan, şartlar bugün daha zordur. Evet, 2019 yılına göre bugün ekonomi daha kötüdür ama seçim kazanmak daha zordur. Neden derseniz; çünkü iktidar bir psikolojik üstünlük kazandı. Cumhurbaşkanlığını aldı, Parlamento çoğunluğunu aldı. Bir psikolojik üstünlük var. O üstünlükle seçime gidiyor' şeklinde konuştu.

Memleket Partisi'nin genel başkanıyım

'Ne benim CHP'ye girmek gibi bir düşüncem var, ne de böyle bir teklif var. Ben, şimdi Memleket Partisi'nin genel başkanıyım. Bu partinin de yetkili kurulları var. Ne karar alacaksak yetkili kurullarımızda alırız.  Pazar günü gündemimiz yerel seçimlere nasıl gireceğimiz konusu olacak. Seçimlere nasıl gireceğimizi konuşacağız. Biz, Memleket Partisi olarak seçime tek başımıza girecekmiş gibi kararımızı alacağız' ifade etti.

Kaynak: HABER MERKEZİ