Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 22 Mart için hava durumu raporunu yayımladı ve 13 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıları içeriyor. Peki, bu rapora göre hangi illerde dikkatli olunması gerekiyor?

Meteoroloji Değerlendirmesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava bekleniyor. Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ile Antalya ve Manisa çevreleri dışında, yurt genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların çeşitli bölgelerde farklı şekillerde görülmesi bekleniyor. Kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görülecek.

0612Buyuk

Uyarılar ve Beklentiler

Yağışların etkili olacağı bölgeler arasında Rize, Erzurum, Ağrı, Diyarbakır'ın doğusu, Mardin, Bitlis, Bingöl, Batman, Siirt, Şırnak çevreleri, Elazığ’ın doğu, Muş’un güney ve batı ilçeleri ile Hakkari çevreleri bulunuyor. Bu bölgelerde kuvvetli yağışlar ve hatta çok kuvvetli yağışlar beklendiğinden dolayı sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerekiyor. Ayrıca, sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

1218Buyuk

Hava Sıcaklığı ve Rüzgar Durumu

Hava sıcaklığında batı kesimler ile Doğu Karadeniz'de 4 ila 6 derece arasında bir azalma öngörülüyor. Diğer bölgelerde ise önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgarın yurdun doğu kesimlerinde güneyli, diğer yerlerde ise kuzeyli yönlerden hafif esmesi bekleniyor.

Haluk Bayraktar tepki göstermişti! Evren Barış Yavuz gözaltına alındı Haluk Bayraktar tepki göstermişti! Evren Barış Yavuz gözaltına alındı

1824Buyuk

Önemli Uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşların özellikle yağışlı bölgelerde sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı gibi risklere karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, çığ tehlikesinin bulunduğu bölgelerde de gerekli önlemlerin alınması önem taşıyor.

0006Buyuk

Kaynak: Haber Merkezi