Mersin Büyükşehir Belediyesi, son haftalarda sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ve nüfus artışının beklenenden fazla olduğunu belirtti. Bu durum, özellikle Toroslar ve Yenişehir ilçelerinin yüksek kesimlerinde aşırı tüketim nedeniyle su temininde ciddi sorunlara neden oldu.

Kaynaklardaki Azalma Tehlikesi

Belediyeden yapılan açıklamada, kar ve yağmur yağışlarının mevsim normallerinin altında kalması sonucu hem yer altı hem de yer üstü su kaynaklarında önemli azalmalar olduğu vurgulandı. MESKİ Genel Müdürlüğü, küresel iklim değişikliği ve merkez ilçelerdeki nüfus artışının etkilerini hafifletmek amacıyla Pamukluk İçme Suyu Arıtma Tesisi başta olmak üzere ilave su kaynaklarını devreye almak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi ve isale hatları tam kapasite ile çalışmasına rağmen sorun aşırı tüketimden kaynaklanıyor.

'Su Tasarrufu Bilinciyle Hareket Edilmeli'

Ekiplerin hem sahada hem de SCADA Merkezi'nden durumu sürekli takip ettiği belirtilen açıklamada, kuraklık ve mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkların yanı sıra aşırı su tüketiminin su temininde sorunlar yarattığı ifade edildi. Bu olumsuzlukların azaltılması için su tasarrufu bilinciyle hareket edilmesi gerektiği vurgulandı. Aşırı tüketime bağlı olarak su depolarındaki rezervlerin azaldığı ve zaman zaman kesintilerin yaşanabildiği belirtildi.

Tasarruf İçin Öneriler

Vatandaşlardan, yaşanan su kesintileri nedeniyle anlayış beklenirken, insani tüketim amaçlı olarak sağlanan suyun 'bahçe sulama, yüzme havuzları, araç, balkon ve halı yıkama' gibi faaliyetlerde tasarruf bilinciyle kullanılması gerektiği bir kez daha vurgulandı. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak için hep birlikte iklim değişikliği ve kuraklığa karşı mücadele ederek su kaynaklarını koruma çağrısı yapıldı.
 

Kemer Belediyesi Kurban Bayramı öncesi cami bahçelerini temizliyor Kemer Belediyesi Kurban Bayramı öncesi cami bahçelerini temizliyor

Yıllardır Yanlış Biliyormuşuz! İşte Klimalarda Tasarrufun Anahtarları Yıllardır Yanlış Biliyormuşuz! İşte Klimalarda Tasarrufun Anahtarları

Kaynak: İHA