Yeni haftada Türkiye genelinde hava sıcaklıklarının artması bekleniyor. Özellikle önümüzdeki üç gün boyunca sıcaklıkların artışı devam edecek. Perşembe ve Cuma günleri ise haftanın en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılacak. Bazı illerde sıcaklıkların 45 dereceye kadar çıkması ve güneş çarpması tehlikesinin hafta boyunca devam etmesi bekleniyor.

2024 İlkbaharı, Tarihin En Sıcak İlkbaharı Olarak Kaydedildi

2024 ilkbaharı, tarihin en sıcak ilkbaharı olarak kaydedildi. Haziran ayında da sıcaklıkların yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Yeni haftada sıcaklıkların artmaya devam edeceği ve Perşembe ve Cuma günleri haftanın en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılacağı tahmin ediliyor. Güneş çarpması tehlikesi ise hafta boyunca devam edecek.

Antalya Adliyesi’nde büyük değişim! İşte HSK Antalya atamaları Antalya Adliyesi’nde büyük değişim! İşte HSK Antalya atamaları

Hava Sıcaklıklarının Artışı ve Rüzgar Durumu

Yurt genelinde hava sıcaklıklarının 2 ila 4 derece artarak mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın ise genellikle kuzey yönlerinden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde ise yağış anında yer yer kuvvetli esmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 7 Günlük Hava Tahmin Raporu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 7 günlük hava tahmin raporuna göre, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yarından itibaren daha da artacak.

Bölge Bölge Hava Durumu ve Sıcaklık Değerleri

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde hava durumu ve sıcaklık değerleri şu şekilde olacak:

  • Marmara Bölgesi: Genel olarak az bulutlu ve açık, zamanla Trakya kesiminin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Edirne 38°C, İstanbul 32°C, Kırklareli 35°C, Kocaeli 35°C.
  • Ege Bölgesi: Genel olarak az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor. Afyonkarahisar 31°C, Denizli 40°C, İzmir 35°C, Manisa 40°C.
  • Akdeniz Bölgesi: Genel olarak az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor. Adana 35°C, Antalya 37°C, Hatay 32°C, Isparta 33°C.
  • İç Anadolu Bölgesi: Genel olarak az bulutlu ve açık, doğusunun yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Ankara 30°C, Eskişehir 33°C, Kayseri 30°C, Konya 29°C.
  • Batı Karadeniz Bölgesi: Genel olarak az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor. Bolu 32°C, Düzce 35°C, Sinop 27°C, Zonguldak 27°C.
  • Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi: Parçalı ve az bulutlu, doğusunun çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Artvin ve Rize çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Amasya 33°C, Artvin 23°C, Tokat 30°C, Trabzon 25°C.
  • Doğu Anadolu Bölgesi: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya hariç bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden sonra kuzey kesimlerde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Erzurum 23°C, Kars 22°C, Malatya 30°C, Van 25°C.
  • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Genel olarak az bulutlu ve açık, doğusunun parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Diyarbakır, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Diyarbakır 34°C, Gaziantep 34°C, Siirt 34°C, Şanlıurfa 36°C.
Kaynak: Kamer Durdu