Meteorolojinin uyarısıyla birlikte Afrika ve Suriye üzerinden gelen toz taşınımı, dün akşam saatlerinden itibaren Mersin'de etkisini göstermeye başladı. Toz bulutu sabah saatlerinde kenti tamamen kaplayarak, Toros Dağları ile Akdeniz'in de görünmez hale gelmesine neden oldu. Bazı vatandaşlar, tozdan etkilenmemek için maske takarken, kent genelinde görüş mesafesi önemli ölçüde düştü.

A W201945 07 Result

Toz bulutunun etkili olduğu Erdemli ilçesinde ise gece saatlerinde kısa süreli yağan yağmur, araçların üzerini çamur lekesiyle kaplamış durumda. Vatandaşlar, araçlarını ve eşyalarını tozdan korumak için çaba gösterirken, tozun etkisinin kısa sürede azalması ve yağmurun dinmesi bekleniyor.

Mersin'de yaşayanlar, toz bulutunun etkisiyle mücadele etmek için çeşitli tedbirler alıyorlar. Lokanta işletmecisi Servet Cırık, tozun neden olduğu çamur lekeleriyle uğraşmak zorunda kaldıklarını belirtirken, bazı vatandaşlar ise gözlerini ve solunum yollarını korumak için maske takmayı tercih ediyorlar.

Mersin'de dev benekli balon balığı şaşkınlık yarattı! Mersin'de dev benekli balon balığı şaşkınlık yarattı!

Aw201945 02 (1) Result

Esnaf Ücretsiz Maske Dağıtıyor

Esnaf Veysel Babaoğlu, kentte yaşanan toz ve çamur sorununa karşı önlem amaçlı maske takmayı tercih ettiğini belirtirken, aynı zamanda ücretsiz maske dağıtarak çevresine destek olmaya çalıştıklarını ifade etti. Araçlarının çamura bulandığını ve işlerinin olumsuz etkilendiğini söyleyen esnaf, durumun en kısa sürede düzelmesini temenni ediyor.

Adana'yı toz bulutu kapladı! Toz taşınımı ne kadar sürecek? Adana'yı toz bulutu kapladı! Toz taşınımı ne kadar sürecek?

Aw201945 05 (1) Result

Kaynak: İHA