Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından uygulanan IPARD projeleri çerçevesinde Mersin'de toplam 486 projeye destek verildiğini açıkladı. Projelerin toplam değerinin bugünkü rakamlara göre 3.6 milyar lira olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, bu yatırımların Mersin'de 5 bin kişiye ek istihdam sağladığını belirtti.

Vali Pehlivan: 'Çiftçimiz Nerede, Biz de Oradayız'

Vali Pehlivan, TKDK'nın Mersin'de düzenlediği IPARD 3 tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, çiftçilere yönelik desteklerin önemine vurgu yaptı. Tarımsal faaliyetlerin takibini önemsediklerini ve çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları yerinde görerek değerlendirmeye aldıklarını belirten Vali Pehlivan, 'Çiftçimiz nerede, biz de oradayız' sloganiyle emek veren çiftçilerin yanlarında olduklarını ifade etti.

'486 Projeye, 3.6 Milyar Lira Destek Verildi'

Vali Pehlivan, devletin tarım alanındaki destekleri ve projeleri hakkında bilgi verirken, IPARD projelerinin ulusal ve uluslararası nitelikte olduğunu söyledi. TKDK'nın Mersin'de önemli bir rol oynadığını vurgulayan Vali Pehlivan, TKDK projeleriyle 25 binin üzerinde projenin hayata geçirildiğini ve binlerce kişiye istihdam sağlandığını belirtti. Bu süreçte Mersin'de toplam 486 projeye destek verildiğini vurgulayan Vali Pehlivan, projelerin toplam değerinin 3.6 milyar lira olduğunu kaydetti.

'25 Binden Fazla Projeye 45 Milyar TL Hibe Desteği Sağlandı'

TKDK Başkanlığı İç Denetim Koordinatörü Mesut Ekmekçi ise kurumun 2011 yılından bu yana kırsalda yaşayan insanlara destek verdiğini ve bugüne kadar 42 ilde uygulanan IPARD programlarının ülke genelinde yaygınlaştığını belirtti. Ekmekçi, TKDK'nın verdiği hibe desteğiyle ülkeye yaklaşık 100 milyar TL tutarında yatırım kazandırıldığını ve 100 binden fazla istihdama katkı sağlandığını ifade etti.

Aw189381 03 (1) Result

Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Modernizasyon Önemli

Ekmekçi, hayvancılık sektörünün geliştirilmesi, yerel yan sanayilerin büyütülmesi ve istihdamın arttırılmasının önemine dikkat çekti. Tarım ve Orman Bakanlığı politikalarıyla uyumlu bir şekilde çalışacaklarını belirten Ekmekçi, kırsal alanlardaki üretimi arttırmak ve yaşam standartlarını yükseltmek için çaba göstereceklerini dile getirdi.

Mersin IPARD Projelerinden En Fazla Faydalanan İller Arasında

TKDK Mersin İl Koordinatörü Beytulllah Uygur da konuşmasında, Mersin'in IPARD projelerinden en fazla faydalanan illerden biri olduğunu vurguladı. Sözleşme imzalama töreniyle IPARD kapsamında destek almaya hak kazanan yatırımcılara çeklerinin verildiğini söyledi.

Bakan Yumaklı: Tarımsal üretimi bu sefer de ıskalamamalıyız Bakan Yumaklı: Tarımsal üretimi bu sefer de ıskalamamalıyız

Bakanlıktan 2024'te 248 milyon euro hibe desteği! İşte IPARD III başvuru tarihleri Bakanlıktan 2024'te 248 milyon euro hibe desteği! İşte IPARD III başvuru tarihleri

Kaynak: İHA