Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının sonuçları 2 Haziran'da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Erdemli Şehit Öğretmen Hacı Ömer Serin Ortaokulu 8-F sınıfı öğrencisi Mehmet İlvan, sınavdaki tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan aldı ve Türkiye birincisi oldu. İlvan, bu büyük başarısını Toros dağlarının eteğinde, 1500 rakımlı Tozlu Yaylası'nda öğrendi. İlvan'ı tebrik eden ilk isimler arasında Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara ve eşi Derya Kara yer aldı. Başkan Kara, İlvan'ı cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

A W236252 02 Result

Günlük 100 Soru Çözerek Hazırlandı

Mehmet İlvan, ders çalışırken düzenli olarak soru çözdüğünü belirtti. 'Günlük 100 soru çözüyordum,' diyen İlvan, özellikle paragraf soruları üzerine yoğunlaştığını ve Türkçe'ye ağırlık verdiğini söyledi. İlk dönem ortalarından itibaren deneme sınavlarına başladığını ifade eden İlvan, 'Son hafta 4 deneme sınavına girdim. Sabah, öğlen, ikindi, akşam. Ancak ondan sonra hiç test çözmedim,' dedi.

A W236252 01 Result

Ailesinin Destekleriyle Stresi Yendi

Stresten uzak kalmak için ailesinin desteğini aldığını belirten İlvan, 'Stres yapmadım, video izledim. Telefonumu kullandım, tuşlu telefona geçmedim. Sosyal medyam yoktu ama YouTube kullanıyordum,' dedi. İlvan, sınavda başarılı olacağına inandığını fakat tam puan almayı beklemediğini de sözlerine ekledi. 'Ailem hiçbir zaman sen yapamazsın demedi. Hep destek oldular, bu yüzden stres yapmadım,' dedi.

Akdeniz Üniversitesi'nde Hangi Bölümler Var? Akdeniz Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları 2024 Akdeniz Üniversitesi'nde Hangi Bölümler Var? Akdeniz Üniversitesi Taban ve Tavan Puanları 2024

Baba Mustafa İlvan, oğlunun rahat bir çalışma programı olduğunu ve kendilerine baskı hissettirmediklerini belirtti. 'Eksik olduğu derslerde yardımcı olduk. Mehmet rahattı, biz ona baskı hissettirmedik,' dedi. Anne Sümeyye İlvan ise oğluna güvendiğini ve sınav baskısı yapmadığını ifade etti. 'Oğlumun tam puan çekeceğine inanıyordum,' dedi.

Belediye Başkanı'ndan Ödül

Erdemli Belediye Başkanı Mustafa Kara, eşi Derya Kara ile birlikte Mehmet İlvan'ı 1500 rakımlı Tozlu Yaylası'ndaki evinde ziyaret ederek cumhuriyet altını ile ödüllendirdi. Başkan Kara, 'Mehmet'i tebrik ediyoruz. Erdemlimizin gururu oldu. Gelecekteki hayatında başarılarla gururlanacağız İnşallah,' diyerek hediyesini takdim etti.

Mersinli Yavuz Selim Uysal LGS'de Türkiye Birincisi Mersinli Yavuz Selim Uysal LGS'de Türkiye Birincisi

Kaynak: İHA