İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Anestezi Kliniği İdari Sorumlusu olan Uzm. Dr. Abdurrahman Tünay, anestezi uygulamalarının uygun noktalarda ve deneyimli ellerde yapılmasının yaşamsal bir öneme sahip olduğunu vurguluyor. Tünay, vatandaşların sağlık hizmetlerini alırken donanımın ve ekibin uygunluğunu sorgulamaları gerektiğini belirtiyor. İşlemlerin uygun olmayan şartlarda gerçekleştirilmesinin ciddi komplikasyonlara hatta ölüme yol açabileceğine dikkat çekiyor.

'Yeterli Ekipman ve Uzmanlık Şart'

Uzm. Dr. Tünay, anestezi gerekliliğinin hem hastanın durumundan kaynaklandığını hem de cerrahinin güvenliği için zorunlu olduğunu ifade ediyor. Hastaların anestezi öncesinde ve sonrasında gereken tüm bilgilendirmeleri alması gerektiğini vurguluyor. Anestezi uzmanının bulunmadığı veya yeterli donanımın olmadığı ortamlarda yapılan işlemlerin riskli olduğunu belirten Tünay, vatandaşların Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmamış merkezlerde işlem yaptırmamaları konusunda uyarıyor.

Titreme hastalıklarında MRgFUS tedavisi Titreme hastalıklarında MRgFUS tedavisi

'Ameliyat Sürecindeki Titizlik Hayati Önem Taşır'

Anestezi uygulamaları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Veysel Erden, ameliyat sürecinin titizlikle yürütülmesi gerektiğini vurguluyor. Hastanın durumu, geçmişi ve alerjileri gibi faktörlerin detaylı bir şekilde değerlendirilmesinin önemine dikkat çekiyor. Ameliyatın tipine göre genel veya bölgesel anestezi uygulandığını belirten Erden, bu sürecin mutlaka uzmanlar tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguluyor.

Oruç tutarken dikkat! Ramazan'da sıvı eksikliği o hastalığı etkiliyor Oruç tutarken dikkat! Ramazan'da sıvı eksikliği o hastalığı etkiliyor

Editör: Banu Yapar