Bursa Haraççıoğlu Medresesi'nde Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerine bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin, meme kanserinin önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, her 8 kadından birisinin bu hastalığa yakalanma riski taşıdığını ifade etti. Ayrıca, her 2 dakikada 1 meme kanseri teşhisi konulduğuna dikkat çekti.

Meme kanserinde erken teşhis

Dr. Yetgin, hastaların kendi muayenelerini yapmalarının meme kanserinde erken teşhis oranını yüzde 70'e çıkardığını vurgulayarak, ele gelen kitle, meme başında çekilme, çukurlaşma, akıntı, kızarıklık ve cilt değişikliklerinin meme kanserinin belirtileri olduğunu belirtti.

Göbek bağından gençleşmek mümkün mü? Göbek bağından gençleşmek mümkün mü?

Meme kanseri nasıl teşhis edilir?

Meme kanserinde teşhis yöntemlerini açıklayan Dr. Yetgin, mammografi, meme ultrasonu ve biyopsinin kullanıldığını söyledi. 35 yaşın altındakilere yılda bir kere ultrason, 40 yaşın üstündekilere yılda bir kere mammografi ve ultrason, 35-40 yaş arasındakilere ise bir kez mammografi çektirmelerini önerdi.

Op. Dr. Servet Yetgin

Meme kanseri tedavisi ve korunma yolları

Meme kanseri tedavi yöntemlerini anlatan Dr. Yetgin, cerrahi operasyonun ardından kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapinin kullanıldığını belirtti. Ayrıca, aile öyküsünün öğrenilmesi, kilo kontrolü, düzenli egzersiz, erken doğum ve uzun süreli emzirme, stresten uzak durma, alkol ve sigaradan uzak durma gibi önlemlerin alınmasının meme kanserinden korunmada etkili olduğunu ifade etti.

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen etkinlikte katılımcıların sorularını yanıtlayan Dr. Servet Yetgin, programın sonunda teşekkür belgesi ile onurlandırıldı.

Erkeklerde meme büyümesi nasıl tedavi edilir? Jinekomasti nedir? Erkeklerde meme büyümesi nasıl tedavi edilir? Jinekomasti nedir?

Kaynak: İHA