Megastar Tarkan, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından Trendyol ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle hayata geçirilmesi Yarının Köyleri projesine destek veriyor. Yeni reklam filmi rolü alan Tarkan'ın çekimleri, proje kapsamında kaydedilen Adana'nın Kürkçüler Köyü'nde gerçekleşti. Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz ve UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ile bir araya gelen Tarkan, ilk adımlarını Adana'da atmış oldu.

Yarının Köyleri Projesi: Köylerde Kalkınma ve İstihdamı Desteklemek

Yarının Köyleri projesi, köylerde üretimi artırmayı, kültürel değerleri korumayı ve istihdamı artırmayı hedefliyor. Bu proje, Trendyol'un teknolojik gelişmelerle UNDP'nin kırsal kalkınma deneyimini birleştirerek önemli bir iş birliğine imza atıyor. Proje kapsamında kayıtlı köylerde dijital merkezler kurularak, çocuklar, gençler, kadınlar ve engelliler yanı sıra kooperatifler ve yerel kapasiteye yönelik kapasite geliştirme faaliyetleri sunulmaktadır.

A W183941 01

Tarkan ve Trendyol'un Projeye Katkısı

Tarkan, projeyi yakından takip ettiğini ve Trendyol'un köylere kurduğu dijital köprülerin kırsal kalkınma adına büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Trendyol'un, ülkenin çeşitli köşelerinde üretilen ürünleri küresel pazarlara taşıyarak yerel ekonomiye katkı sağlamayı amaçladığını ifade eden Tarkan, geleceğe yönelik umutları yeşerttiğini vurguladı.

Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil'den Kötü Haber! Aşk-ı Memnu’nun Şayeste’si Fatma Karanfil'den Kötü Haber!

UNDP ve Trendyol'un Ortak Mesajı

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise dijital toplumların kalkınmasında önemli bir rol oynadığını belirtti. Özellikle köylerde üretilen yerel zararlı yeni pazarlara açılmasının önemine değinen Vinton, Trendyol'un e-ticaretin kapılarını açmasıyla daha geniş kitlelere ulaşacağını dile getirdi.

Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı Coşkusu: Adana Türkiye'nin Yeni Venedik'i Oldu! Adana'da Portakal Çiçeği Karnavalı Coşkusu: Adana Türkiye'nin Yeni Venedik'i Oldu!

Gelecek Adımlar: Ürünlerin E-ihracatı ve Küresel Pazarlara Açılım

Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, ikinci aşamada Yarının Köyleri'nde üretilen ürünleri küresel pazarlara açmayı hedeflediklerini belirtti. Azerbaycan, Körfez ülkeleri, Orta ve Doğu Avrupa gibi pazarlarda kullanıcılarla buluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Poyraz, UNDP iş birliğiyle kalıcı olarak başarılı bir şekilde devam etti diledi.

A W183941 02

Yarının Köyleri'nde Gerçekleştirilen Faaliyetler

Yarının Köyleri projesi kapsamında, dijital merkezlerde çeşitli eğitimler ve üretim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Adana, Diyarbakır ve İzmir'de pilot köylerde başlayan projede, tarım sektörüne yönelik dijital eğitimlerin yanı sıra çocuklar ve gençler için STEM eğitimleri düzenleniyor. Ayrıca dijital tarım ürünlerinin kurulumuyla yönetimde üretimde verimlilik artarken, çevre dostu uygulamalar da destekleniyor.

Kaynak: İHA