LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Tarih belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi hesapları üzerinden 'Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik' belgeleri hakkında önemli bir açıklama yaptı. Açıklamada, bu belgelerin 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu gereği MEB yönetim ve sorumluluğu altında olan mesleki eğitim merkezleri (MESEM) ve bu merkezlerin programını uygulayan mesleki ve teknik Anadolu liselerindeki alan ve dallarda eğitim süreci sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanlara verildiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, bu belgelerin eğitim-belgelendirme süreçlerinde herhangi bir ücretlendirme yapılmadığı ve söz konusu eğitim kurumları dışında herhangi bir kişi veya kuruluşun bu belgeleri verme hakkı ve yetkisi bulunmadığı ifade edildi.

Vatandaşların mağdur olmamaları ve yasal takibata maruz kalmamaları için sosyal medyada ya da bazı reklam mecralarındaki duyurulara aldanarak resmiyet ve geçerliliği olmayan belgeleri almak adına girişimde bulunmamaları gerektiği vurgulandı.

Mesleki ve teknik ortaöğretim okul ve kurumları ile kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik belgeleri eğitim ve sınav süreçlerine ilişkin bilgilere Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile milli eğitim müdürlüklerinin internet sayfalarından ulaşılabileceği belirtildi. Ayrıca, adı geçen kurum müdürlüklerine başvurularak veya 7/24 Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (444 0 632) aranarak gerekli bilgiler alınabileceği ifade edildi.

Bakanlık, konuyla ilgili kaynakları dışında yapılan açıklamalara itibar edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

MEB Uyardı: Kalfalık Ustalık ve Usta Öğreticilik Belgesi Dolandırıcılığı!

Kaynak: Haber Merkezi