Yeni kimlik kartları, Kırıkkale'de 2016 yılında dağıtılmaya başlandıktan sonra hızla yaygınlaşarak 80 milyon 586 bin 4 vatandaş tarafından tercih ediliyor.

Yeni Kimlik Kartlarına Geçmeyenlerin Sayısı Şaşırtıyor

Yeni çipli kimlik kartlarına geçmeyen kişi sayısı 5 milyon 954 bin 216 olarak belirlendi. Bu kişiler, halen eski tip nüfus cüzdanlarını kullanmaya devam ediyor.

Teknolojinin Gelişmesiyle Çipli Kimlik Kartlarının Önemi Artıyor

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte vatandaşların kamu hizmetlerinden daha hızlı, etkin ve güvenli şekilde yararlanması için çipli kimlik kartlarının önemi daha da artıyor. Nüfus cüzdanlarının yenilenmesi için belirlenen son bir tarih olmamasına rağmen, vatandaşlarımızın güvenli ve hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için çipli kimlik kartlarına geçmeleri teşvik ediliyor.

Çipli Kimlik Kartlarının Özellikleri

Yeni nesil çipli kimlik kartları, eski tip nüfus cüzdanlarına göre birçok avantaj sunuyor. Taklit, tahrif ve kimlik sahteciliğinin önlenmesini sağlayan bu kartlar, aynı zamanda kolay taşınabilir ve dayanıklı olarak üretiliyor. E-Devlet uygulamasında kimlik doğrulama aracı olarak da kullanılabilen çipli kimlik kartları, elektronik ortamda sunulan hizmetlerde güvenli bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca vatandaşlar, bu kartları seyahat belgesi olarak da kullanabiliyor.

Gazipaşa’da Kavga Kan Döktü! Gazipaşa’da Kavga Kan Döktü!

Başvuru Süreci

Nüfus cüzdanlarını çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek isteyenler, bu işlemi Alo 199, e-Devlet veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü randevu sistemi üzerinden herhangi bir nüfus müdürlüğüne başvurarak gerçekleştirebilirler. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise başvurularını dış temsilcilikler aracılığıyla yapabilirler.

Başvuru sürecinde kişilerin yanlarında son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve kimliklerini ispatlayıcı belge bulundurmaları gerekmektedir. Ayrıca, başvuru yapacak kişilerin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık bir adrese sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında belirlenen değerli kağıt bedelini (2024 yılı için 130 TL) vergi dairesi müdürlüklerinden, anlaşmalı bankalardan veya Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi web sitesi üzerinden ödemeleri gerekmektedir.

Yeni kimlik kartlarını yurt içinde bir adrese teslim almak isteyen başvuru sahipleri, kimlik kartlarını teslim alana kadar geçici kimlik belgesi kullanabilirler.

Kaynak: AA