Marmaris'in gözde ilçesi, Hollanda Fahri Konsolosluğu'nun ev sahipliğinde görkemli bir kutlamaya tanıklık etti. Hollanda'nın milli günü olan 'Kral Günü', renkli etkinliklerle dolu bir resepsiyonla kutlandı. Muğla Valisi İdris Akbıyık, Marmaris Kaymakamı Nurullah Kaya ve Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü gibi yerel yöneticilerin yanı sıra, Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands ve eşi Carmen Van Toorenburg gibi önemli konuklar, resepsiyona katılanlar arasındaydı. Program, ilçe protokolünün yanı sıra birçok kamu kurumu temsilcisi, turizm sektöründen isimler ve davetlilerle renklendi.

A W193261 03 Result

Hollanda-Türkiye Dostluğu Ormanı'na 10 Bin Fidanlık Destek

Hollanda Büyükelçisi Wijnands, resepsiyonda yaptığı konuşmada, Hollanda Kralı Willem Alexander'ın doğum gününü kutlamak amacıyla bir araya geldiklerini belirtti. Ayrıca, Hollanda'nın turuncu renginin ulusal sembol olduğunu vurgulayarak, iki ülkenin Avrupa Şampiyonası'nda başarılı olmasını diledi. Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin köklü geçmişine de değinen Büyükelçi, dostluk anlaşmasının 100. yılını hatırlatarak, iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin altını çizdi. Büyükelçi Wijnands, Türkiye'nin NATO Genel Sekreterliği görevine adaylığını destekleme kararının memnuniyet verici olduğunu da dile getirdi.

A W193261 04 Result

İşbirliği ve Kültürel Etkinlikler

Marmaris Sanat Festivali'nde iki ülke arasındaki işbirliğinin devam edeceğini açıklayan Wijnands, festivalde Hollandalı sanatçı ve bestecilerin eserlerine yer verileceğini ifade etti. Ayrıca, iki ülke arasındaki somut ve sıcak ilişkilere vurgu yaparak, Hollanda'nın vize konusunda Türkiye'ye yardımcı olduğunu belirtti. Büyükelçi, Türk iş adamlarının, öğrencilerinin ve turistlerinin Hollanda'ya gelmesini desteklerken, aynı şekilde Hollandalı turistlerin de Türkiye'ye gelmesini arzuladıklarını sözlerine ekledi.

A W193261 05 Result

Hollanda-Türkiye Dostluğu'nun 100. Yılı Kutlamaları

Marmaris Fahri Konsolosu Murat Azgun ise, yaptığı konuşmada, Hollanda-Türkiye Dostluk Anlaşması'nın 100. yılını kutladıklarını ve bu çerçevede çeşitli etkinliklere destek vereceklerini belirtti. Azgun, Hollanda'nın deprem bölgesindeki yardımları ve sosyal faaliyetleri ile Türkiye'ye sağladığı destekten övgüyle bahsetti. Hollanda'nın Milli Günü'nde Vali Akbıyık'a 10 bin fidanlık destek çeki takdim edilerek, Marmaris'in yeşil dokusunun arttırılmasına katkıda bulunuldu.

Depremin vurduğu Hatay Antakya'ya cami yaptırdı Depremin vurduğu Hatay Antakya'ya cami yaptırdı

Marmaris’te Arızalan Bottaki 36 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı Marmaris’te Arızalan Bottaki 36 Düzensiz Göçmen Kurtarıldı

Kaynak: İHA